Česko - Belgie 66:64Byly to nervy, ale basketbalisté proti Belgičanům urvali na ME postup

Riga/Praha

Čeští basketbalisté se radují z postupu do osmifinále mistrovství Evropy, když v Rize dovedli do vítězné tečky dramatický souboj s Belgičany. Nakonec měl režii koncovky utkání v rukou rozehrávač Tomáš Satoranský, jenž 35 vteřin před koncem čtvrté čtvrtiny proměnil trojku a získal tím důležité vedení, které pohlídal z hranice trestných hodů.

Basketbalista Tomáš Satoranský rozhodl o výhře české reprezentace nad Belgií.

Oba celky byly ve stejné pozici, vítězství by jim přineslo jistotu cesty do francouzského Lille bez ohledu na poslední vystoupení ve skupině, které čeká Česko ve čtvrtek večer proti Litvě. Začátek byl z obou stran hodně opatrný, národní mužstvo i Belgie myslely především na obranu a český tým se až osmibodovou šňůrou v závěru první čtvrtiny dostal do vedení 21:15.

Belgičané se museli vyrovnat s tím, že jeden z jejich klíčových hráčů De Zeeuw, který je novou nymburskou posilou, byl ještě limitován nedoléčeným zraněním. Přesto měli navrch na útočném doskoku a hlavně zlobili střelbou zdálky, trefili čtyři trojky hned během úvodní čtvrthodiny.

Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga ale zásluhou precizní obrany přečkali i téměř pětiminutový úsek bez vstřeleného koše. Na belgické vyrovnání pak v závěru druhé čtvrtiny reagovaly trefy Veselého zpod koše nebo Satoranským zakončované brejky. Znovu rozjetý národní tým v tom okamžiku nezastavila ani belgická zónová obrana. Soupeř se dopouštěl daleko více ztrát míče.

Výhru zařídil Satoranský

Na hřišti to sice byla pořádná přetlačovaná, hodně ale Česku pomohly body hráčů z lavičky. Zejména Benda, který se minule proti Lotyšsku nebyl schopen trefit do koše, se opakovaně prosazoval a důležitou trojku, teprve druhou českou v utkání, dal těsně před koncem třetí čtvrtiny docela nečekaně pivot Auda.

Sedm minut před koncem svítil na ukazateli nadějný stav 57:47, jenže Belgie předvedla šňůru třinácti bodů a bylo z toho rázem ohromně dramatická koncovka duelu. Vedení do českých rukou vrátila až Satoranského trojka 35 vteřin před koncem a pak už to bylo na obou stranách o trestných hodech. I když měl při nich rozehrávač Barcelony jen padesátiprocentní úspěšnost, na uhájení klíčové výhry to Česku díky výtečné obraně stačilo.

Mistrovství Evropy v basketbalu mužů - skupina D (Riga):
Česko - Belgie 66:64 (21:17, 33:28, 51:44)
Nejvíce bodů: Veselý 21, Satoranský 14, Benda 13, Schilb 7, Auda 5 - Tabu 12, Gillet 10, Serron a De Zeeuw po 8, Van Rossom a Bosco po 7. Rozhodčí: Beloševič (Srb.), Lanzarini (It.), Obradovič (Bosna). Fauly: 16:22. Trestné hody: 15/9 - 8/4. Trojky: 5:8. Doskoky: 34:40. Diváci: 1056 diváků.