Rubriky:

Míčové sporty

Ginzburg věří, že Češi mohou na ME porazit téměř kohokoli

9. září 2015 18:49 - Riga

Izraelský trenér Ronen Ginzburg dosud sbíral v českém basketbale úspěchy zejména jako kouč Nymburku, nyní se ale zapsal do historie i jako kouč národního týmu. Po Zdeňku Hummelovi se stal druhým trenérem, který samostatnou českou reprezentaci dovedl na mistrovství Evropy k postupu ze základní skupiny. A věří, že jeho tým tím neřekl poslední slovo, podle něj má šanci měřit se téměř s kýmkoli.

 

Michal Kamaryt, ČTK

V roce 1999 byl postup překvapením, tentokrát se sice vzhledem k současné síle týmu čekal, přesto jsou tři výhry ze čtyř zápasů výrazným úspěchem.

"Měli jsme cíl postoupit ze skupiny. To se nám povedlo a uvidíme, co přinese další průběh turnaje. Ale něco vám řeknu. Kromě asi Srbska a dalších dvou tří celků může tento tým porazit kohokoli. V takovém turnaji se může stát cokoli. Když se na soupeře dobře připravíme, tak můžeme uspět," řekl Ginzburg novinářům po výhře 66:64 nad Belgií.

Zápas s Belgičany byl dramatický až do úplného konce. Češi v průběhu poslední čtvrtiny dovolili soupeři smazat desetibodové manko. "Nervy to byly, ale to už je úděl trenéra. Musím se s tlakem vypořádat. Většinu zápasu jsme hráli velmi dobře. Náš cíl byl ubránit Matta Lojeskiho a ten dal jen tři body, takže to kluci zvládli velmi dobře. V útoku jsme měli pár minut, kdy nám to nešlo, ale vypořádali jsme se s tím a vyhráli, což je to hlavní," konstatoval Ginzburg.

Satoranský je srdcem týmu, říká trenér

Výhru zařídil trojkou 35 vteřin před koncem Tomáš Satoranský, který byl znovu s Janem Veselým hlavním tahounem českého celku. Ke 14 bodům přidal i devět asistencí a skvělou práci odvedl i v obraně.

"Tomáš je srdce týmu. Nedokážu si představit český tým bez Satyho. On je hrozně soutěživý a ctižádostivý, nechce prohrát ani na tréninku. To se nedá naučit, s tím se musel narodit," pochválil Satoranského Ginzburg. "Navíc ještě není na vrcholu své výkonnosti, bude ještě lepší. Je to skvělý příklad pro děti nejen proto, že vysoko skáče, ale kvůli své pracovitosti, radosti z basketbalu a soutěživosti," dodal izraelský expert.

Proto se ani nedivil, že právě Satoranský na sebe v závěru vzal zodpovědnost a trefil důležitou trojku. "Ani jsme neměli tolik možností, zvláště když jsme v posledních dvou zápasech minuli hodně otevřených střel. Tahle ale Tomášovi vyšla. Díky bohu. Takové okamžiky rozhodují o vítězích a poražených," prohlásil Ginzburg.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty