Česko - Litva 81:85 po prodl.Basketbalisté svedli strhující bitvu, v osmifinále potkají Chorvatsko

Riga

Čeští basketbalisté svedli v Rize ohromnou bitvu s obhájci stříbra Litevci, ale nakonec jim podlehli 81:85 po prodloužení. V základní skupině D tak skončili třetí a v neděli (12 h) v osmifinále šampionátu už v Lille narazí na druhý postupující tým ze skupiny C, kterým jsou semifinalisté posledního šampionátu Chorvaté.

Český basketbalista Pavel Pumprla (vpravo) během zápasu s Belgií.

České mužstvo duel perfektně začalo a hned po dvou minutách vedlo 7:0, když vycházel rychlý protiútok. K tomu se dobrým pohybem i patřičnou tvrdostí v obraně dařilo komplikovat pro Litevce zakončení. Jak favorit musel dotahovat, trochu ztrácel i klid.

Soupeř navíc proměnil teprve osmý trojkový pokus, nicméně po čtvrthodině hry se dotáhl na rozdíl koše (22:20) i díky tomu, že pivot z NBA Valančiunas v nelítostných podkošových soubojích jasně přeskákal Veselého. Navíc mu svou agresivitou hodně znechucoval hru, což později mělo pro českou hvězdu fatální důsledky.

Reprezentanti zase zvedli hlavu, když se přesnou střelbou zdálky přidali k Schilbovi i střídající Jelínek a Houška. Hlavně pak ale při bránění zase perfektně fungovaly výpomoc i přebírání hráčů. Desetibodovou šňůrou v závěru druhé čtvrtiny pak čeští basketbalisté utekli do vedení 37:25.

Do třetí čtvrtiny vlétli Litevci sérií jedenácti bodů

Jenže Litva se o poločasové pauze v šatně evidentně srovnala psychicky a pozměnila i taktiku, takže hned na začátku třetí části během tří minut zaznamenala 11 bodů v řadě a využila trápení národního týmu proti jejich zóně. Čtvrthodiny před koncem byl stav 42:41 a rýsovala se velká přetahovaná o každý koš.

Národní tým, který měl dosud průměr jen sedmi ztrát míče na zápas, si jich tentokrát za pětadvacet minut připsal šestnáct. Obrana českého mužstva i přes různé změny systému vykazovala nezvyklé trhliny, čehož bylo důkazem 28 obdržených bodů za třetí dějství.

Závěr bez největší hvězdy českého týmu

Další komplikace přišla brzy po začátku čtvrtého dějství, kdy se nejvyšší český hráč a zatím nejlepší střelec týmu na šampionátu Veselý nechal vyprovokovat k pátému, diskvalifikujícímu faulu a posledních osm minut utkání se za stavu 60:60 muselo hrát bez něj.

Litva se pak dostala do vedení, teprve Schilbova další trojka (celkem už desátá českého týmu) vrátila skóre 2,5 minuty před koncem do nerozhodné podoby (69:69) a pak už to byla na obou stranách přehlídka neproměněných útočných akcí. Žádný koš skutečně do konce čtvrtiny nepadl, a tak muselo vítěze duelu o prvenství ve skupině určit teprve prodloužení.

Těžce bránitelný Valančiunas začal úřadovat pod košem a především Litva přidala během nastavení tři úspěšné trojky, což se nakonec ukázalo jako rozhodující faktor k tomu, aby utrhla vítězství.

ME basketbalistů – skupina D v Rize
Česko – Litva 81:85 po prodloužení
Nejvíce bodů: Schilb 18, Hruban 12, Satoranský a Benda 11, Pumprla 9, Veselý 8 – Kuzminskas 18, Kalnietis 15, Valančiunas a  Milaknis 13, Mačiulis 11, Jankunas 6. Rozhodčí: Perez (Šp.), Mogulkoc (Tur.), Obradovič (Bosna). Fauly: 23:21. Trestné hody: 14/8 - 21/15. Trojky: 11:8. Doskoky: 36:38, 5276 diváků, čtvrtiny 18:12, 19:15, 14:28, 18:14 - prodloužení 12:16.