Rubriky:

Míčové sporty

Chorvatsko - Česko 59:80

Basketbalisté píší dějiny. Přes Chorvaty prošli do čtvrtfinále ME

13. září 2015 11:50 - Lille
(Aktualizováno: 13. září 2015 14:18)

Zrodila se velká basketbalová senzace. Česko postoupilo do čtvrtfinále mistrovství Evropy, když ve francouzském Lille jasným způsobem přehrálo favorizované Chorvaty 80:59. Nejlepší výkon na šampionátu si národní tým schoval na klíčový zápas vyřazovací části a zařídil už teď historicky nejlepší umístění v historii samostatného státu.

 

Michel Spingler, ČTK/AP

Ve čtvrtfinále budou čeští reprezentanti hrát ve středu proti Srbsku, které porazilo Finy 94:81. Navíc se přiblížili šanci ještě bojovat o účast na OH v Riu. Přímo tam postoupí finalisté letošního šampionátu, mužstva z třetího až sedmého místa pak čeká kvalifikace.

Národní tým začal velmi koncentrovaně, bylo vidět, že je na Chorvaty úžasně takticky připraven a přes čtyři minuty jim nedovolil dát koš, šnůra 11 bodů znamenala vedení 18:11.

Perfektně fungující česká obrana brala Chorvatům chuť do hry, nutila je i zbrkle střílet. V prostoru pod košem úplně vymazali pivoty, Tomič z Barcelony nezískal ani bod, výrazněji se neprosadili ani Šarič se Zoričem. Moc důležité naopak bylo, že na české konto přibývaly i body od střídajících hráčů, Jelínka i Audy.

Chorvati zkusili bránit zónově, ale právě Jelínek hned vypálil svou druhou úspěšnou trojku a po čtvrthodině hry z toho vzešlo nečekané české vedení 33:20. Náskok se netenčil, odráželo se v tom i jedenáct chorvatských ztrát míče nasbíraných do poloviny utkání oproti jen třem v podání českého národního týmu.

Prapor soupeře na chvíli zvedl střelec Simon, jenže kvůli zvrtnutému kotníku zápas nedohrál. Vývojem viditelně zaskočení chorvatští hráči trochu ztráceli nervy a pod tlakem agresivní obrany národního týmu přicházeli i o herní klid. Měli tak sedmiminutový úsek bez vstřeleného koše, během té doby neuměli ani zastavit rychlý protiútok.

V závěru třetí čtvrtiny to bylo už 63:33 pro Česko. Za jeho silnou zbraň platily i trojky, proměnilo jich sedm ze sedmnácti pokusů. Chorvatsko se třemi hráči z NBA v sestavě ale nehodlalo vyklidit scénu, v rozpětí dvou minut deseti body v řadě snížilo manko a ještě pro sebe vykřesalo naději.

Na reprezentanty v těch okamžicích možná trochu dolehla blízkost historického úspěchu, navíc náročný styl basketu jim zjevně bral i síly. K tomu se pod hrozbu vyfaulování dostal Schilb a hlavně, jak Chorvatům vycházela hra vabank, český náskok se čtyři minuty před koncem ztenčil na třináct bodů (69:56).

Klid ale vrátily důležité koše Veselého, který byl nejlepším českým střelcem a na dvouciferné číslo se dostal i doskoky (13). Pak už mohla naplno propuknout obrovská česká radost.

Osmifinále mistrovství Evropy basketbalistů v Lille:
ČR - Chorvatsko 80:59 (20:13, 48:31, 65:43)
Nejvíce bodů: Veselý 20, Jelínek 13, Schilb 12, Benda 11, Satoranský 10 - Bogdanovič 12, Hezonja a Ukič po 10, Simon 9. Rozhodčí: Rocha (Portug.), Viator (Fr.), Trujillo (Šp.). Fauly: 19:14. Trestné hody: 13/9 - 14/12. Trojky: 7:7. Dskoky: 35:31.
Program čtvrtfinále:
Úterý 15. září:
18:30 Španělsko - Řecko,
21:00 Francie - Lotyšsko.
Středa 16. září:
18:30 ČR - Srbsko,
21:00 Itálie - Litva.
Martin Kézr, Právo

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty