Srbsko - Česko 89:75Čeští basketbalisté favorizované Srby trápili, semifinále ME si ale nezahrají

Lille

Čtvrtfinálový zápas mistrovství Evropy v Lille sice nakonec prohráli, nemají se ale za co stydět. Čeští basketbalisté statečně čelili srbské síle a teprve v posledních pěti minutách jim soupeř výrazněji utekl ve skóre. Reprezentanty už ve čtvrtek od 18:30h čeká důležitý zápas o olympijskou kvalifikaci proti Itálii.

Ani výborný výkon Tomáše Satoranského (vlevo) českým basketbalistům nepomohl, do semifinále ME postoupili Srbové.

Odhodlání českého mužstva i jeho viditelnou herní pohodu nenarušily ani tři útočné ztráty míče hned v úvodu zápasu. Národní tým zůstával ohromně soustředěný v obraně, a přestože si Srbové dávali velký pozor na jeho hvězdy a zásluhou častého točení osobních strážců nedopřáli prostor Satoranskému ani Veselému, zakončení bral na sebe Schilb.

V 5. minutě tak reprezentanti nečekaně vedli 12:5. Základem všeho byl perfektní obranný doskok, což umožnilo uplatnit i další českou zbraň v podobě rychlého protiútoku. Srbové ale přitvrdili, pod košem se chytil pivot s bohatou zkušeností z NBA Raduljica a jeho tým zvedl hlavu šestibodovou šňůrou v závěru první čtvrtiny, která mu přinesla vedení 19:18.

Naštěstí se vzápětí trefil Schilb zdálky, jenž obstaral do té chvíle více než polovinu českých bodů. Nakonec úvodní dějství končilo za nerozhodného stavu 21:21. Srbům se ale po pauze přes obětavou českou výpomoc při bránění začalo dařit střelecky a hlavně jim výborně fungovala rotace v sestavě.

Český tým zlomili favorizovaní Srbové až v závěru

Právě bodovým přínosem hráčů přicházejících z lavičky získával soupeř navrch. Po čtvrthodině z toho bylo srbské vedení 34:29. Když ale těsně bráněný Satoranský dostal v utkání do koše teprve čtvrtou ze svých střel, jakoby vyprovokoval střídajícího Hrubana a jeho dvě trefy za sebou znamenaly rychlé srovnání skóre.

Vzápětí ovšem opakovaně zaúřadoval nejstarší ze Srbů, 30letý Erceg, jenž šňůrou šesti bodů vrátil vicemistrům světa v předposlední minutě druhé části uklidňující vedení (44:38) a navíc přiměl už ke třetímu faulu Satoranského. Klíčový český rozehrávač se přesto snažil nepolevit v obraně a ve třetí čtvrtině se navíc chytil i střelecky zdálky.

Srbský náskok přesto vzrostl hlavně kvůli celkově dvojnásobným ztrátám míče českého týmu, který třináct minut před koncem prohrával již 53:63. Při chuti byl zejména Erceg, budoucí Schilbův spoluhráč z istanbulského Galatasaray. Nižší rozdíl skóre než pět bodů už pak soupeř nedovolil a nakonec Srbové perfektně zvládli závěr poslední čtvrtiny, kdy už měli jasně střelecky navrch a naplnili tak úlohu favorita.

Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga tak budou hrát o konečné 5. až 8. místo a kvalifikaci o olympijské hry. Ve čtvrtek od 18:30 narazí na Itálii, která podlehla Litvě 85:95 po prodloužení.

Čtvrtfinálové zápasy ME basketbalistů v Lille:
Srbsko - ČR 89:75 (21:21, 45:42, 67:63)
Nejvíce bodů: Erceg 20, Raduljica 16, Bjelica 14, Teodosič 12, Markovič 11, Nedovič 8 - Veselý 23, Satoranský 20, Schilb 11, Pumprla, Hruban a Houška všichni po 5. Rozhodčí: Christodulu (Řec.), Latiševs (Lot.), Mogulkoc (Tur.). Fauly: 21:21. Trestné hody: 24/20 - 18/13. Trojky: 7:6. Doskoky: 33:29. Diváci: 13 423.
Litva - Itálie 95:85 po prodl. (21:20, 37:36, 60:59, 79:79)
Nejvíce bodů: Valančiunas 26, Mačiulis 19, Kalnietis 14, Kuzminskas 13 - Bargnani 21, Belinelli 18, Gallinari 17, Gentile 12.