Skotsko - Samoa 36:33Skotsko je po dramatické výhře nad Samoou ve čtvrtfinále MS

Skotští ragbisté se stali posledním čtvrtfinalistou mistrovství světa poté, co v dramatickém zápase porazili Samou 36:33. Ve skupině B obsadí druhé místo a v play off budou hrát s Austrálií, která v podvečerním utkání o první místo ve skupině A porazila Wales 15:6.

Skotský ragbista Greig Laidlaw v zápase proti Samoe.

Vítězství skotského týmu připravilo o možnost postoupit Japonce, kteří na šampionátu šokovali úvodní výhrou nad JAR a poté dokázali uspět i proti Samoe. V neděli se s turnajem rozloučí zápasem proti USA.

Skotové museli o postup tvrdě bojovat. Po divokém prvním poločase, který byl bodově nejbohatší v historii světových šampionátů, prohrávali se Samoou 23:26. Po přestávce zařídil dvěma trestnými kopy obrat Greig Laidlaw, který v zápase zaznamenal celkem 26 bodů. V 74. minutě Laidlaw navíc položil třetí skotskou pětku.

Dvě minuty před koncem ještě Samoa snížila pětkou, o kterou se postaral Motu Matu'u, a následným kopem Tusiho Pisiho. Víc už ale nestihla a stadion St. James Park v Newcastlu zaplněný převážně skotskými fanoušky mohl začít slavit.

Austrálie o výhře nad Walesem rozhodla ve druhém poločase, kdy odolala tlaku Velšanů a nedovolila jim bodovat. Sedm minut přitom kvůli dvěma žlutým kartám svých hráčů hrála pouze ve třinácti. Podobně jako v utkání s Anglií, kterou Australané připravili o šanci na postup, byl klíčovým mužem zápasu Bernard Foley. Pěti přesnými trestnými kopy obstaral všech patnáct bodů svého týmu. Ragbisté Walesu Austrálii neporazili už jedenáct zápasů za sebou.