Vicemistr Děčín na úvod basketbalové ligy prohrál o bod v Kolíně

Finalisté posledního ročníku basketbalové ligy z Děčína na úvod sezony prohráli 82:83 v Kolíně. Po většinu zápasu sice vedli, ale domácí čtrnáctibodovou šňůrou v závěrečné čtvrtině strhli duel na svoji stranu. Oběma týmům chybělo několik zraněných hráčů.

Kolínští basketbalisté loni nepostoupili ani do vyřazovacích bojů. Před sezonou získali americké rozehrávače Antoinea Allena a Jimmieho Hunta, ale první jmenovaný dnes nenastoupil a druhý se zranil. "Museli jsme hrát s mladým Rovenským, který poprvé hrál Mattonku. Vybojovali jsme to bez rozehrávačů," komentoval stav svého kádru trenér Kolína Predrag Benáček.

Na začátku závěrečné části hry Děčín vedl 75:63, ale následující úsek Kolín vyhrál 20:2 a zápas zvrátil. Trenér poražených Pavel Budínský, který nemohl počítat s křídelníky Lukášem Bažantem a Pavlem Bosákem a pivotem Robertem Landou, své svěřence po zápase příliš nekritizoval. "Naši hru nelze negativně hodnotit. Zahrajeme dobře utkání, ale nedotáhneme to do konce," poznamenal.

V dalších dnešních zápasech 1. kola porazila Ostrava 67:60 Prostějov a basketbalisté Svitav vyhráli 80:76 v Jindřichově Hradci.

Basketbalistky Nymburku vyhrály v lize i pátý zápas

Hráčky Nymburku udržely neporazitelnost v nejvyšší domácí soutěži žen. Na palubovce Slavie Praha dnes vyhrály 79:68 a mají na kontě pět výher. Jejich nejlepší střelkyní byla s dvaceti body Jessica Lynne Kusterová, domácím k úspěchu nestačilo ani třiadvacet bodů Krystal Lynette Vaughnové.

Velmi vytížená byla v dresu Žabin Brno po návratu po mateřské pauze Hana Horáková. Bývalá reprezentační kapitánka a mistryně Evropy z roku 2005 v utkání s Ostravou strávila na palubovce bezmála třicet minut a byla druhou nejvytíženější hráčkou svého týmu. Na výhře 84:67 se podílela deseti body a sedmi získanými míči.

USK v přípravě jasně prohrál s mistryněmi světa

Basketbalistky ZVVZ USK Praha v přípravném utkání prohrály s americkou reprezentací 53:85. Úřadující mistryně světa a olympijské vítězky tak zakončily evropské turné se stoprocentní bilancí. Postupně porazily Gironu, italskou reprezentaci, Neapol a nyní i české mistryně. Pro USK šlo o poslední test před středečním vstupem do nové euroligové sezony. Obhájkyně titulu od 19:00 na Královce přivítají Kayserispor.

Pražanky k utkání nastoupily tři dny po triumfu v evropském Superpoháru, kde předvedly vynikající výkon. Zároveň ale nechaly na hřišti hodně sil, které jim dnes chyběly. V obraně se navíc nedařilo zastavit jednu z hvězd soupeře Candice Parkerovou, která jen za první poločas dala 18 bodů.

"Byla to obrovská škola pro naše mladé hráčky. Na malých postech jsme byly lepší, ale basketbal se hraje na vysoké koše a s vysokými hráčkami soupeře jsme měly velké problémy. Navíc Parkerová se nám asi chtěla pomstít za finále Euroligy, když s námi za Jekatěrinburg prohrála, a hrála opravdu úžasně. K tomu Grinerová, která je opravdu hodně vysoká a dělá problémy každému," řekla trenérka USK Natália Hejková.

Američanky, které jsou navíc rozehrané po celé sezoně WNBA, zatímco české mistryně do sezony teprve vstupují, se ve druhé čtvrtině dostaly do vedení až o 19 bodů. Ale euroligové šampionky skvělým závěrem poločasu snížily na 10 bodů.

Ve třetí čtvrtině však Američanky zlepšily obranu, dovolily Pražankám pouhých osm bodů a rozhodly o své výhře. Český tým, který v průběhu utkání přišel i o lehce zraněnou posilu Artu Xargayovou, už neměl síly na odpor. Trenérka Hejková proto využila zbytek zápasu hlavně k tomu, aby cenné zkušenosti proti nejlepším hráčkám světa nasbíraly i mladé hráčky.

"Jsem ráda, že jsme to sehrály, protože nás to vrátí zase zpátky na zem. Sebedůvěra je dobrá věc, ale tohle nás vrátilo tam, kde je třeba být. Superpohár je už minulostí a nová sezona bude o něčem jiném," prohlásila Hejková. "Pro oba týmy to byla hlavně příprava. Čeká nás ve středu Euroliga a potřebovaly jsme rozehrát více hráček. Proto jsem ráda, že jsme měly možnost se s takovým skvělým soupeřem utkat," dodala.