Česko - Německo 0:3Volejbalisté neměli proti Němcům šanci a na ME balí kufry

Sofia

Účinkování českých volejbalistů na mistrovství Evropy skončilo hned ve skupině. V přímém souboji o třetí místo, které ještě zaručuje postup, reprezentanti v Sofii nestačili na Němce a po 68 minutách jim podlehli 0:3 po setech 14:25, 14:25 a 16:25. Stejně jako na minulém šampionátu tak nepoznali ani na letošním turnaji radost z vítězství.

Vstup do existenčního utkání se českému týmu vůbec nepovedl, Němci byli jasně lepší na síti a dostali se rychle do vedení 10:4. Navíc razantní servis soupeře neustále dostával volejbalisty pod tlak a jejich hru nezvedla ani různá střídání. Především útoku se nedařilo, A. Bartoše zastavovaly německé bloky, univerzál Finger byl dokonce střídaný. Po 22 minutách se tak úvodní dějství snadno stalo kořistí soupeře.

Ve druhé části byla patrná snaha českého mužstva nějak zastavit Němce, jenže víc chyb bylo pořád na jeho straně a byl z toho nepříznivý stav 9:16. Takovou ztrátu už se nemohlo podařit smazat, zvláště když české podání nepředstavovalo zdaleka takové nebezpečí, jako to bylo u Německa. Efekt nepřinesla ani výměny nahrávače a libera. Národní tým i v této sadě, která trvala 23 minut, uhrál pouhých čtrnáct bodů.

Zejména německý smečař Grozer byl k nezastavení, ač Češi různě zkoušeli měnit herní styl. Chyběla však ta správná jiskra, Němci byli ve střehu a v dobrém pohybu. S ohledem na vývoj skóre to bylo jako přes kopírák, při technickém oddechovém čase soupeř vedl 16:10 a v pohodě pak došel pro postupovou výhru. Proměnil druhý mečbol a mohl se těšit na úterní baráž o čtvrtfinále s Belgičany.

Po sobotě síly chyběly

„Rozhodla kondice, po sobotní večerní pětisetové bitvě nebylo dost času regeneraci a klíčoví hráči působili unaveně. Ač chtěli, na jejich pohybu bylo vidět, že jsou všude později," řekl pro Radiožurnál trenér Zdeněk Šmejkal, jehož tajné přání urvat postup zůstalo utopií. „Byli tady převážně hráči z extraligy, odevzdali maximum a byl bych nerad, aby na ně padl stín z jasné porážky s Němci," doplnil kouč.

Nahrávač Jakub Janouch byl hodně mrzutý, že zápas s Němci byl tak jednoznačný. „Začali jsme jako studení čumáci a soupeř nás k ničemu nepustil. Hrál volejbal světové extratřídy, daleko tvrději než my. Postrádali jsme ránu i výskok, úbytek sil byl citelně znát," řekl hráč mistrovské Dukly Liberec.

Jako vítězové skupin postoupili přímo do čtvrtfinále Bulhaři, Francouzi, Poláci a Rusové, Baráž o ně budou v úterý hrát Belgie - Německo, Slovinsko - Nizozemsko, Srbsko - Estonsko, Itálie - Finsko.