Svitavy v NBL vyhrály v Ostravě trojkou v poslední sekundě

Tříbodová trefa Martina Bašty v poslední sekundě rozhodla ve čtvrtém kole ligy basketbalistů o nejtěsnějším vítězství Svitav v Ostravě 69:68. Byl to v utkání jediný koš třiadvacetiletého hráče, který nestrávil na palubovce ani celé tři minuty.

Nymburský Pavel Pumprla v akci - ilustrační foto

"Zápas jsme si prohráli v první čtvrtině (20:29), kdy jsme dostali třicet bodů. Místo toho, abychom si vytvořili náskok, museli jsme dotahovat. Svitavy vycítily, že tady mají šanci uspět, a to se jim taky po šťastné střele z poslední vteřiny povedlo," řekl Deníku ostravský trenér Dušan Medvecký.

Svitavy se díky tomu drží se třemi výhrami na čtvrtém místě v tabulce NBL se stejnou bilancí, jakou mají třetí Pardubice. Východočeši také vyhráli na hřišti soupeře, v Ústí nad Labem 87:83 a od úvodní porážky od Opavy potřetí za sebou nenašli přemožitele.

To opavská neporazitelnost trvá od prvního kola. Čtvrté vítězství přidali Slezané před vlastními diváky proti Brnu (81:70), které po domácím úspěchu USK Praha nad Kolínem (82:70) zůstalo jediným týmem bez výhry. Opavané se vyrovnali a s další absencí v kádru, po zranění Jurečky odehráli zápas v sedmi hráčích. "Po včerejším zranění Luďka Jurečky jsme zvažovali žádat o odložení utkání. Hrát a trénovat v sedmi lidech se prostě nedá. Vítězství si proto nesmírně cením," řekl kouč Petr Czudek.

Nymburk potvrdil ve svém teprve druhém ligovém utkání v sezoně roli favorita v Jindřichově Hradci a zvítězil 92:69. Domácí se drželi na dostřel do poločasu, kdy byl mezi týmy jen sedmibodový rozdíl. "To nás trošku vybičovalo k vyšším obrátkám a myslím, že jsme druhý poločas kontrolovali a vyhráli zaslouženě. Ale pochvala pro domácí za bojovnost a předvedenou hru," řekl nymburský asistent trenéra Lubomír Růžička.