Basketbalistky USK Praha prohrály v Evropské lize s Valencií

Basketbalistky USK Praha ve středu v osmém kole Evropské ligy podlehly doma Valencii 60:71 a nenavázaly tak na minulé vítězství nad belgickým Namurem. Pražanky nyní mají bilanci jedné výhry a sedmi proher, ale dál mohou pomýšlet na postup ze základní skupiny do osmifinále. Nyní drží předposlední, stále postupové místo před Namurem. USK sehraje další zápas v Eurolize 11. ledna na půdě minulého vítěze soutěže Samary.

Pro Pražanky, které první zápas ve Španělsku prohrály o pouhé dva body, se zápas vyvíjel špatně hned od samého úvodu. Hlavní rozdíl mezi oběma týmy byl v obranách: zatímco domácí hráčky se přes agresivní obranu Valencie dostávaly jen k ukvapeným pokusům z nepřipravených pozic, Španělky i díky výtečnému přechodu do útoku a střelecky disponované dvojici Montaňanová - Santosová hladce po rychlých kombinacích zvyšovaly svůj náskok.

Když Powellová v poslední vteřině první čtvrtiny zvýšila už na 24:10, trenér USK Lubor Blažek na střídačce jen vztekle nakopl židli. Vysokoškolačky se pokusily otupit nápor soupeře nasazením zónové obrany, která Valencii dělala potíže v prvním vzájemném duelu. Tentokrát se ale rozjetý tým zastavit nenechal. Pražanky sice v 15. minutě snížily díky Pavlíčkové na rozdíl deseti bodů, ale v závěru druhé čtvrtiny je znovu postihla střelecká krize a do šaten odcházely s osmnáctibodovým mankem.

Ani nástup do druhé poloviny utkání USK nevyšel. Krize trápícího se domácího týmu vrcholila po čtyřech minutách, kdy se rozdíl prohloubil na propastných 24 bodů i díky výbornému výkonu podkošových hráček Valencie. Pak se ale Pražanky herně částečně zvedly a zmírnily hrozící debakl. V útoku se pod košem rozehrála pivotka Burseová, vysokoškolačky hlavně výrazně vylepšily defenzivu a zamezily soupeřkám cestu k jednoduchým košům.

V 32. minutě snížila Lichnerová na třináctibodový rozdíl, čtyři minuty před koncem Brantlová ukrojila další dva body. Valencie se ale ve vypjatých chvílích mohla spolehnout na opory Montaňanovou a Santosovou, naopak domácí hráčky na druhé straně nedaly koš ani z vyložené pozice. I proto se už závěrečné drama nekonalo.

Výsledky - skupina A:
USK Praha - Ros Casares Valencie 60:71 (10:24, 29:47, 46:61)
Nejvíce bodů: Burseová 16, Brantlová 12, Lichnerová 10, Volná a Mokrošová po 7 - Montaňanová 26, Santosová 16, Powellová 13, Aguilarová 10. Rozhodčí: Mrdak (SČH), Gudas (Lit.). Fauly: 13:14. Trestné hody: 13/8 - 9/7. Trojky: 2:2. Diváci: 300. Nejlepší hráčka: Montaňanová.
Mondeville - Samara 49:83 (34:43).