LeBron James ukončil v NBA vítěznou sérii basketbalistů Miami

LeBron James z Clevelandu nastřílel v sobotním utkání NBA proti Miami 41 bodů a byl strůjcem domácího vítězství 115:107. Hosté prohráli poprvé po čtyřech zápasech, první neúspěch po návratu na trenérský post u týmu Heat musel snést kouč Pat Riley, který v pondělí nahradil Stana Van Gundyho.

"Když se tenhle hoch rozehraje, co proti tomu můžete dělat? Jste prostě bezmocní," řekl Riley, který vůbec poprvé nastoupil v roli kouče proti jedničce draftu z roku 2003. James byl nezastavitelný v závěrečné čtvrtině a v jednu chvíli dal 13 bodů za sebou.

Welsch dal čtyři body

Hosté měli oporu v Dwyanu Wadeovi, který dal 33 bodů, pivot Shaquille O'Neal se musel spokojit jen s deseti. Cleveland dostihl v tabulce Centrální divize Milwaukee, které prohrálo na domácí palubovce s Utahem 80:88. Český reprezentant Jiří Welsch dal čtyři body.

Aktuálně nejdelší vítěznou sérii v lize měl Houston, ale i Rockets po pěti výhrách za sebou našli přemožitele. V Los Angeles byli lepší Clippers, vedoucí tým Pacifické divize zvítězil 89:81. Na parádní výkon měl v zápase zaděláno hostující Tracy McGrady, když do poločasu nastřílel 25 bodů, po přestávce už ale přidal jen čtyři. "Tracy je jedním z nejlepších střelců, tak jsme jej museli neustále napadat. Ve druhém poločase jsme mu to hodně ztížili," řekl domácí rozehrávač Cuttino Mobley.

Vedoucí celky konferencí uspěly

V sobotu uspěly oba vedoucí celky jednotlivých konferencí. Lídr Východu i celé ligy Detroit si připsal osmnácté vítězství v sezoně na palubovce Charlotte. Finalisté posledního ročníku dovolili soupeři nastřílet v prvním poločase jen 26 bodů, což je smutný klubový rekord Hornets, a vyhráli snadno 103:78.

Obhájci titulu ze San Antonia měli naopak hodně práce se Sacramentem, než ho porazili 90:89. Devatenáctou výhru v sezoně zařídil 2,5 sekundy před koncem dvoubodovým košem Michael Finley, náhradník za zraněného olympijského vítěze Manu Ginobilliho. "Jen nechci, aby mužstvo bez Ginobilliho udělalo krok zpátky. Musel jsem tedy svoji hru trochu pozvednout," řekl skromně Finley, který od zranění Argentince nastřílel ve třech vítězných zápasech v průměru skoro 20 bodů. V sobotu jich bylo šestnáct.

Výsledky:
Los Angeles Clippers - Houston 89:81, Charlotte - Detroit 78:103, New York Knicks - Indiana 96:102, Cleveland - Miami 115:107, Memphis - Phoenix 91:87, Chicago - Boston 118:86, San Antonio - Sacramento 90:89, Milwaukee - Utah 80:88.