Basketbalisté Nymburka se marně snažili o překvapení

NYMBURK

Jednoznačně nad síly nymburských basketbalistů se ukázal v úterním dílu Evropského poháru FIBA ruský Petrohrad. Český mistr sice na domácí půdě toužil po překvapení na úkor obhájců trofeje, ale proti výtečně hrajícímu soupeři byl bez šance a nakonec podlehl rozdílem 17 bodů.

Ilustrační foto

"Nedokázali jsme uplatnit rychlý přechod do útoku, kde nás soupeř snadno zastavoval. Byl rychlejší, hrál ukázněněji a prakticky bez chyb. Chyběla nám mentální síla a dostávali jsme laciné koše," tvrdil trenér Nymburka Michal Ježdík, jehož svěřenci měli od začátku problémy v obraně, vázlo jim doskakování a už na konci první čtvrtiny přesáhla jejich ztráta deset bodů.

V 11. minutě při petrohradském vedení 30:15 si ruský celek mohl dovolit začít střídat základní sestavu, v níž kralovali nesmírně pohyblivý McCarty a pod košem suverénní Veremejenko s Aškrabičem. "Tito tři cizinci táhli Petrohrad už v minulé sezóně, kdy nás vyřadil v osmifinále soutěže, a znovu nám nedovolili uplatnit atletičnost," připomněl Ježdík.

Trumfem soupeře z lavičky pak byl úspěšný střelec trojek Chorvat Miljkovič, na hru těchto osobností neměl Nymburk protizbraň. Navíc mu dělala značné problémy pohyblivá obrana Petrohradu, proti níž se těžko prosazoval do střeleckých pozic. Jedině Rančík občas uplatnil svých 207 centimetrů, jenže rozjetý ruský tým fungoval bezchybně i s náhradníky na palubovce, takže dvouciferný rozdíl skóre se přes veškerou snahu českého celku netenčil.

"Prohrávali jsme podkošové souboje a brzy ztratili sebevědomí i víru ve vítězství," uvažoval kouč českého mistra. Při výrazné dominanci Petrohradu si diváci v zaplněném hledišti lámali hlavu nad tím, jak ruský celek mohl prohrát doma o 27 bodů s Kyjevem, který včera klopýtl s Fenerbahce, jemuž zase Nymburk minulý týden statečně vzdoroval. "Šlo určitě o ojedinělý výpadek, kdy jim nic nevyšlo, ale v úterý už byli znovu v plné síle" hledal vysvětlení Ježdík.