Welsch slavil výhru nad šampióny, Bryant oslnil 62 body

NEW YORK

Basketbalista Jiří Welsch se v úterý v zámořské NBA radoval s Milwaukee z cenného vítězství nad úřadujícími ligovými šampióny ze San Antonia. Jeho tým porazil vedoucí celek Západní konference v prodloužení 109:107, jediný český zástupce v soutěži odehrál devět minut a vstřelil pět bodů. Hvězdou úterního programu NBA se stal Kobe Bryant, jenž nastřílel 62 bodů při vítězství Los Angeles Lakers nad Dallasem 112:90.

Hrdinou zápasu v Milwaukee byl první hráč letošního draftu Andrew Bogut, jenž 14 sekund před koncem prodloužení vyrovnal stav utkání a se závěrečnou sirénou pak dal rozhodující koš. Favorizovaným hostům nepomohlo ani 34 bodů Tima Duncana. "Rozhodnout zápas se sirénou se mi ještě nikdy nepovedlo a dokázat to proti šampiónům je fantastické. Vždycky jsem obdivoval Tima Duncana, takže je úžasné, že se mi to povedlo proti jeho týmu," řekl jednadvacetiletý Bogut.

V Los Angeles uchvátil fanoušky Bryant, jenž si 62 body vytvořil nový osobní rekord a maximum letošní sezóny, přestože ho kouč v závěru nechal odpočívat. Bryant odehrál dohromady 33 minut. To se nelíbilo téměř 19 tisícům diváků, kteří chtěli, aby hlavní hvězda Lakers pokračovala ve střeleckém koncertu. "Chceme Kobeho," ozývalo se z ochozů v poslední čtvrtině.

Bryant si vylepšil rekord o šest bodů a zařadil se na šesté místo v klubové historii. Dlouhodobé střelecké tabulky Lakers vede Elgin Baylor s 71 body z roku 1960. Bryant byl k neudržení především v třetí čtvrtině, v níž dal 30 bodů. Tím se přiblížil na tři body k ligovému rekordu George Gervina, který jej vytvořil v barvách San Antonia v roce 1978.

Bryant si dokonale spravil chuť po předchozí těsné prohře s Houstonem. "Ta porážka mě strašně štvala. Chtěl jsem proto ukázat, co doma dokážeme, a vyslat tím soupeřům vzkaz," řekl sedmadvacetiletý hráč novinářům.

Dallas zkoušel všechno, nepomohlo nic

Ve chvíli, kdy opustil hřiště, měl na kontě o bod více než celé mužstvo Dallasu dohromady. "Nedokázali jsme na jeho výkon zareagovat. Snažili jsme se ho zdvojovat, zkoušeli jsme všechno možné, ale nešlo to. Dneska hrál svůj vlastní zápas," řekl kouč poraženého celku Avery Johnson. Druhým nejlepším střelcem Lakers byl Chris Mihm s devíti body.

V úterý se dařilo i bývalému Bryantovu spoluhráči z hvězdného dua Shaquillu O'Nealovi, jenž 28 body za pouhých 24 minut přispěl k vítězství Miami nad Atlantou 111:92. Nový kouč Heat Pat Riley tak uspěl v prvním domácím duelu od nástupu do funkce. "Vypadá dobře a mým úkolem je starat se o to, aby to tak bylo pořád," vtipkoval na trenérův účet O'Neal.

Vince Carter byl s 35 body hlavním strůjcem vítězství New Jersey nad Los Angeles Clippers 99:85. Ještě o dva body více dal Zach Randolph, ani jeho osobní střelecký rekord však nezabránil porážce Portlandu v Detroitu 89:93.

Cleveland - Utah 110:85
Nejvíc bodů: James 25 - Giricek 16.
Nejvíc doskoků: Ilgauskas 7 - Humphries 6.
Nejvíc asistencí: Snow 6 - Collins, Humphries Williams 4.
Miami - Atlanta 111:92
Nejvíc bodů: O'Neal 28 - Williams 26.
Nejvíc doskoků: O'Neal 10 - Childress 9.
Nejvíc asistencí: Payton 8 - Johnson 4.
New Jersey - LA Clippers 99:85
Nejvíc bodů: Carter 35 - Brand 21.
Nejvíc doskoků: Carter, Jefferson, Kidd 7 - Brand 13.
Nejvíc asistencí: Carter, Kidd 9 - Cassell 9.
Detroit - Portland 93:89
Nejvíc bodů: Hamilton 23 - Randolph 37.
Nejvíc doskoků: Wallace 14 - Randolph 11.
Nejvíc asistencí: Billups 10 - Blake 5.
Milwaukee - San Antonio 109:107 pp
Nejvíc bodů: Williams 28 (Welsch 5) - Duncan 34.
Nejvíc doskoků: Bogut, Magloire 9 (Welsch 1) - Duncan 13.
Nejvíc asistencí: Ford 8 (Welsch 0) - Parker 11.
Chicago - Charlotte 92:105
Nejvíc bodů: Duhon, Harrington 16 - Felton 21.
Nejvíc doskoků: Chandler 8 - Brezec 10.
Nejvíc asistencí: Duhon, Hinrich 6 - Knight 10.
Phoenix - Seattle 111:83
Nejvíc bodů: Marion 29 - Allen 26.
Nejvíc doskoků: Diaw-Riffiod 8 - Evans 18.
Nejvíc asistencí: Diaw-Riffiod, Nash 8 - Ridnour 6.
LA Lakers - Dallas 112:90
Nejvíc bodů: Bryant 62 - Harris, Nowitzki 18.
Nejvíc doskoků: Bryant, Mihm, Odom 8 - Nowitzki 11.
Nejvíc asistencí: Walton 5 - Griffin, Nowitzki 3.
Severozápadní divize:
1. Minnesota22121054,5