Veselý v Eurolize znovu zářil a jen těsně zůstal za svým maximem

Istanbul

Český basketbalista Jan Veselý předvedl v Evropské lize jeden z nejlepších výkonů v kariéře a pomohl Fenerbahce k výhře 106:100 v istanbulském derby na hřišti Darüssafaky. Reprezentační pivot zaznamenal 16 bodů, 13 doskoků, asistenci, blok a šest získaných faulů. V hodnocení užitečnosti nasbíral 30 bodů a zaostal o jediný bod za svým dosavadním maximem z loňského května z duelu proti Realu Madrid.

Jan Veselý v dresu Fenerbahce Istanbul.

Fenerbahce jako jediný tým v nadstavbové části ještě neprohrálo a vede tabulku skupiny E. Celkem vyhrálo pošesté v řadě.

Veselý dal pět úvodních bodů Fenerbahce a pak sledoval galapředstavení svého spoluhráče Bobbyho Dixona, který zaznamenal už v první čtvrtině pět trojek včetně jedné téměř z poloviny hřiště pod časovým tlakem. Celkem nastříleli hosté v první desetiminutovce 37 bodů a v útoku hráli téměř bezchybně.

V obraně to však nebylo ono, a tak Darüssafaka zůstávala ve hře až do třetí čtvrtiny. Fenerbahce ale soupeře přestřílelo, když se kromě Dixona mohlo spolehnout i na Ekpeho Udoha, Bogdana Bogdanoviče a zejména Veselého, který hraje ve výborné formě. Znovu skvěle doskakoval v útoku i v obraně, blýskl se efektním blokem na unikajícího protihráče a téměř nechyboval v zakončení.

Ukázal, proč je podle generálních manažerů euroligových klubů druhým hlavním kandidátem na cenu pro nejužitečnějšího hráče soutěže po Nando De Colovi z CSKA Moskva. O ještě lepší čísla ho připravila srážka s protihráčem při cloně, při které si narazil sval a trenér Željko Obradovič ho raději šest minut před koncem stáhl ze hry. Když ho pak vrátil do hry, hned si český pivot připsal pátý faul.

Bez něj na hřišti začalo Fenerbahce zmatkovat a málem přišlo o výhru, když dovolilo domácím snížit na pouhé tři body, zkušenější hosté však nakonec vítězství uhájili.

Evropská liga basketbalistů, osmifinále - 4. kolo:
Skupina E:
Darüssafaka Istanbul - Fenerbahce Istanbul 100:106 (za hosty Veselý 16 bodů, 13 doskoků, 1 asistence)
Crvena Zvezda Bělehrad - Unicaja Málaga 87:73