Basketbalisté Mlékárny Kunín vyhráli Český pohár

ÚSTÍ NAD LABEM

Basketbalisté Mlékárny Kunín se v neděli opět po čtyřech letech stali držiteli Českého poháru. Ve finálovém zápase v Ústí nad Labem porazil novojičínský celek soupeře z Prostějova 73:63. Třetí místo obsadil úřadující mistr a obhájce prvenství Nymburk. Po překvapivé semifinálové porážce od Prostějova dnes velký favorit závěrečného turnaje zdolal Děčín 90:69.

Mlékárna Kunín se k třetímu prvenství od roku 2000 odrazila kvalitní obranou. Už v první čtvrtině získala díky tomu devítibodový náskok, v útoku táhli třetí tým ligové tabulky oba Američané Warrick s Chavisem a Slovák Šoška. Ve druhé části Prostějov snížil zásluhou Korytka a Bogojeviče na 30:33, ale konec poločasu vyšel opět soupeři a Chavis trojkou upravil stav před přestávkou na 41:33.

Po ní Novojičínští svůj náskok neustále zvyšovali, ale Prostějov znovu dokázal snížit v závěrečné části na šestibodový rozdíl. Víc však Hanáci nezvládli a stejně jako před rokem se museli spokojit "jen" s druhým místem.

Finále odhalilo nedostatky

"Dokázali jsme pokrýt klíčové hráče Prostějova. Finálový turnaj přinesl kvalitní zápasy a vítězství v něm je pro nás velice cenné," uvedl kouč vítězů Zdeněk Hummel. Protějšek reprezentačního trenéra Michal Pekárek konstatoval, že jeho hráči byli po sobotním heroickém vítězství nad Nymburkem unaveni. "Finálový zápas nám odhalil nedostatky, na jejichž odstranění budeme pracovat," řekl Pekárek.

Nymburk v zápase o bronz sice vedl brzy o deset bodů, ale oslabený Děčín se nevzdal. I bez zraněných opor Sanderse a Houšky šli Severočeši ve 24. minutě do vedení 48:47 a dokázali držet krok s favoritem až do začátku závěrečné části. Pak se ale Děčínským vyfauloval Gamma a závěr zápasu se odehrál zcela v režii ligového lídra.

"Turnaj pro nás skončil neúspěšně. Doma se nám snad ještě nestalo, abychom v jednom zápase dostali 104 bodů. Prostějov vyhrál zaslouženě," vrátil se trenér Michal Ježdík k sobotní prohře 98:104 od druhého týmu ligy. "V zápase s Děčínem chyběla některým našim hráčům větší motivace, ale závěr jsme zvládli. Po náročném programu v Evropském poháru jsme trochu unaveni a musíme se kvalitně připravit na zbytek ligové soutěže," dodal Ježdík.

Finále:
Mlékárna Kunín - Prostějov 73:63 (22:13, 41:33, 61:45)
Nejvíce bodů: Šoška a Warrick po 17, Chavis 15, Laco 8 - Korytek 14, Callahan 10, Crisp 9. Rozhodčí: Zachara, V. Lukeš, Vrážel. Trestné hody: 18/8 - 24/15. Fauly: 19:21. Trojky: 7:6. Diváci: 850.
O 3. místo:
Nymburk - Děčín 90:69 (28:16, 47:37, 60:56)
Nejvíce bodů: Votroubek 16, Savanovič 15, Sokolovský 12 - Gamma 14, Soukup 10, Balík a Houser po 9. Rozhodčí: Vyklický, Paulík, Vondráček. Trestné hody: 27/21 - 20/11. Fauly: 21:22. Trojky: 9:8. Diváci: 750.