Česko - Japonsko 87:71Basketbalisté přehráli Japonsko a čeká je semifinále se Srbskem

Čeští basketbalisté porazili Japonsko 87:71 a postoupili do semifinále olympijské kvalifikace v Bělehradu, kde bude jejich soupeřem domácí Srbsko.

Český basketbalista Jan Veselý smečuje.

Po úvodní prohře s Lotyšskem Češi zabrali, Japonsko jasně přehráli a zvedli si před klíčovým zápasem sebevědomí. Semifinále je na programu v pátek, pravděpodobně od 21:00. Oficiální čas ještě nebyl oznámen.

Na výhře měl velkou zásluhu nečekaný hrdina Lukáš Palyza. Hráč, který je na první velké reprezentační akci, měl původně sbírat zkušenosti. Jenže Japonsko od začátku nastoupilo se zónovou obranou, která dělala českému týmu problémy. Trenér Ronen Ginzburg tak už po pěti minutách vytáhl z lavičky vyhlášeného střelce z dálky Palyzu, který se blýskl šesti trojkami a 22 body.

Křídelník Prostějova ihned začal potvrzovat pověst elitního trojkaře a třemi trojkami za pět minut na palubovce pomohl k odskočení až na 18 bodů. Japonsko se však nevzdávalo a snížilo na deset bodů, jenže v poslední vteřině poločasu trefil Palyza už čtvrtou trojku a zajistil třináctibodové vedení do druhé půle.

Japonce přehráli pod košem

Palyzovy body byly o to důležitější, že Japonsko velmi dobře bránilo obě české hvězdy Satoranského s Veselým a nedařilo se Blakeu Schilbovi. Naopak dobrý zápas odehrál kapitán Jiří Welsch, který nasbíral sedm bodů, šest asistencí a pět doskoků. Satoranský přidal 11 bodů a sedm asistencí.

Ve druhé části Češi nedovolili soupeři vrátit se do hry. Mimo jiné i kvůli dalším dvěma Palyzovým trojkám. Češi tak rychle odskočili až na 26 bodů a Japonsko snížilo až v závěru, kdy dal trenér Ginzburg prostor i dalším hráčům z lavičky.

Češi soupeře podle očekávání přehráli hlavně pod košem, kde dali dvakrát více bodů než Japonci.

Kvalifikačního turnaje v Bělehradu o postup na OH:
Skupina B:
ČR - Japonsko 87:71 (23:14, 48:35, 69:51)
Nejvíce bodů: Palyza 22, Satoranský 11, Pumprla 9, Veselý, Benda a Auda po 8 - Cudži 18, Hiedžima 16, Takeuči 13. Fauly: 16:19. Trestné hody: 12/4 - 14/10. Trojky: 9:9. Doskoky: 43:35.