Basketbalistky Gambrinusu jsou v semifinále ligy

Basketbalistky Gambrinusu Brno si v sobotu v průběhu osmi hodin vybojovaly postup do ligového semifinále. Po dohodě se Slovankou Chomutov odehrály oba čtvrtfinálové zápasy během jednoho dne v Brně, kde nejprve v Králově Poli zvítězily 104:46, odpoledne v Žabovřeských dokonce 124:34.

Také v ostatních sériích uspěly favorizované celky, vedení v sériích se na palubovkách soupeřů ujaly USK Praha, Trutnov i Sparta Praha.

Brňanky soupeře nešetřily, ve třetí čtvrtině odpoledního duelu dokonce neumožnily vstřelit Slovance ani jeden bod. Dopolední duel posloužil Brňankám k vyzkoušení podmínek při semifinále Evropské ligy. "Před Final Four jsme si vyzkoušeli podmínky v hale v Králově Poli. Zhruba stejnou příležitost ke hře dostalo všech jedenáct hráček, důležité je, že se nikdo nezranil," řekl po zápase asistent brněnského trenéra Milan Veverka.

V Brně hrál i USK a neměl s nováčkovským Valosunem žádné problémy. Domácí družstvo bez zraněné nejlepší hráčky Svobodové dokázalo držet vyrovnaný průběh pouze do poloviny první čtvrtiny, USK vyhrál 117:50. Odveta se odehraje za týden na Folimance.

Trutnov zvítězil v Hradci Králové 78:60 a odvetu odehraje rovněž v sobotu. Domácí tým vedl nad papírovým favoritem jen po prvním koši utkání, od stavu 4:4 už Trutnov deseti body za sebou zamířil k očekávanému vítězství. Zásluhou nejlepší hráčky zápasu Kateřiny Křížové dokázal Hradec ještě v úvodní čtvrtině vyrovnat na 18:18, ale pak už definitivně převzal otěže zápasu Trutnov. Hostující tým ovládal především podkošový prostor, kde vybojoval skoro jednou tolik míčů co domácí družstvo. "Zápas rozhodla naše kvalitnější lavička," uvedl kouč Trutnova Martin Petrovický.

Nejvyrovnanější byl duel v Karlových Varech, kde Sparta vyhrála 83:77. Domácí celek měl až do 25. minuty navrch a místy vedl až o deset bodů, naposledy necelé čtyři minuty před velkou přestávkou 38:28. Od té doby se ale začala více prosazovat Sparta, v jejímž dresu se šesti trojkami z celkových 13 v podání pražského družstva blýskla rozehrávačka Darina Mišurová.

Dvěma tříbodovými koši za sebou zlomila zápas Lucie Kysilková, po jejíchž trefách se hostující tým ujal vedení 63:55 těsně před koncem třetí části. Západočešky se ještě jednou dostaly do vedení (69:68), ale pak inkasovaly osm bodů za sebou a opět k tomu pomohla trojkou Kysilková. Odveta se hraje v pátek v Praze.

Liga basketbalistek - čtvrtfinále
Slovanka Chomutov - Gambrinus Brno 46:104 (9:29, 25:59, 39:78)
Nejvíce bodů: Peterková 10, Nečásková 9, Perželová a Pospíšilová po 8 - Žirková a Vítečková po 15, Hejdová 14, Salesová 12. Rozhodčí: Kapaňa, Kašparová. Fauly: 14:13. Trestné hody: 14/11 - 21/17. Trojky: 1:7. Diváci: 100.
Gambrinus Brno - Slovanka Chomutov 124:34 (31:16, 67:25, 96:25)
Nejvíce bodů: Žirková 29, Salesová 18, Hejdová 18, Veselá 11, Miltonová-Jonesová 11, Machová 10 - Nečásková 8, Peterková a Perželová po 6. Rozhodčí: Janovský, Kašparová. Trestné hody: 20/15 - 4/3. Fauly: 10:14. Trojky: 9:1. Diváci: 200. Nejlepší hráčka: Žirková. Konečný stav série: 2:0.
Valosun Brno - USK Praha 50:117 (14:32, 27:61, 35:90)
Nejvíce branek: Ciulisová 19, Flašarová 9, V. Poláková 7 - Volná 33, Burseová 23, Opluštilová 16, Gerstnerová a Lichnerová po 12, Pecková 10. Rozhodčí: Hanuš, Janovský. Trestné hody: 12/6 - 20/12. Fauly: 18:11. Trojky: 6:3. Diváci. 60. Nejlepší hráčka: Volná. Stav série: 0:1.
Karlovy Vary - Sparta Praha 77:83 (20:19, 44:38, 57:63)
Nejvíce bodů: Větrovcová 21, Šandorčínová 15, Fabiánová 12, Ábelová 10 - Mišurová 29, Kysilková 15, Pechová 13. Rozhodčí: Kukla, Šikner. Trestné hody: 32/27 - 19/12. Fauly: 21:24. Trojky. 6:13. Diváci: 406. Nejlepší hráčka: Mišurová. Stav série: 0:1.
Hradec Králové - Trutnov 60:78 (22:27, 32:44, 46:63)
Nejvíce bodů: Křížová 27, Mlejnková 9, Komžíková 7 - Johnová 15, Ziklová, Podešvová a Zohnová po 13, Kuřitková 11. Rozhodčí: Paulík, Jedlička. Trestné hody: 26/19 - 15/11. Fauly: 20:24. Trojky: 3:7. Diváci: 551. Nejlepší hráčka: Křížová. Stav série: 0:1.