Rubriky:

Míčové sporty

Bobrovský: Byla to dřina, jsem na holky hrdý

3. dubna 2006 09:20

Cenný skalp v Evropské lize neporažené Samary si v neděli připsaly při svém triumfu ve Final Four basketbalistky Brna. A kouč Jan Bobrovský si k úspěchu českého týmu na loňském mistrovství Evropy připsal triumf i na klubové scéně. "Prostě mám v povaze, že chci vítězit," říká Bobrovský v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO

Máte radost, že jste trenérem nejlepšího evropského klubu?
Ne vždycky družstvo, které vyhraje Final Four je nejlepší v Evropě, ale dneska si to můžeme myslet, protože jsme porazili Samaru, která v Eurolize za celou sezónu neprohrála a já jsem rád a hrdý na holky, jakým způsobem to utkání zvládli. Byla to pro ně velká dřina, ale myslím, že ta vítězství, která zažívají jsou jim tou nejlepší odměnou.

Napadlo vás, když jste před třinácti lety zakládali v Žabovřeskách klub, že ho dovedete až na trůn v Eurolize?
Určitě jsme nepřemýšleli o tom, že jednou budeme nejlepší v celé Evropě, ale prostě mám v povaze, že chci vítězit, tak to snad bylo na správné cestě. Že bychom ale dosáhli takových cílů, o tom já ani nikdo jiný určitě nesnil, to přišlo až časem, kdy jsme se dotáhli do evropské špičky.

Dá se srovnat loňské zlato reprezentace na ME pod vaším vedením a nynější úspěch Brna?
Dost dobře to nejde, v Brně máme národnostní směsici a to je trošku jiná práce než u národního týmu. Tam se mi zdá trénování snazší, všichni mi rozumí. Naopak v klubu je to někdy složité našlapování, navíc hrajeme proti ekonomicky silnějším klubům, ale úspěch jsou pro mne obě prvenství.

Jsou podmínkou úspěchu na evropské scéně cizinky?
Do jisté míry ano, ale družstvo stojí na českých reprezentantkách, které loni vyhrály ME a ohledně cizinek to není jen otázka financí, takové hráčky jako Salesová nebo Miltonová by v jiných evropských klubech dostaly víc peněz, ale ony chtěly vyhrát Euroligu a věřily tomu, že v Brně to půjde.

Jak se zapojíte do oslav?
Před fanoušky, kteří mi chtěli dát hobla, jsem nestihl utéct. Naštěstí jsem to přežil bez úhony, ale jinak oslavy nechám v režii holek, já budu jen přihlížet a vychutnávat si tu atmosféru. Nic bouřlivého se ani od holek čekat nedá, ještě musíme dohrát českou ligu a tam je titul povinností.

Než jste přešel k brněnským ženám, vedl jste i mužskou reprezentaci. Přenesl jste do hry klubu něco z toho?
Jako hráč jsem neměl rád obranu, ale v roli trenéra jsem to hráčkám začal vštěpovat a povedlo se mi jim vtisknout trochu chlapecký styl hry.

A jak s hráčkami vůbec vycházíte, ženy bývají nevyzpytatelné?
Nemyslím si, že bych byl znalec ženských duší, pořád se setkávám s něčím novým, ale věřím tomu, že mě hráčky berou, vzájemně se respektujeme a hodně rychle pochopily, že chci jenom jejich dobrou, i když třeba zvýším hlas.

Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Zrušit