Basketbalové utkání hvězd vyhrál výběr světa 124:116

PROSTĚJOV

Tým světa složený z cizinců působících v české basketbalové lize vyhrál v Utkání hvězd v Prostějově nad výběrem českých hráčů 124:116. Zápas bez nervů, ale také bez obran a faulů, nabídl divákům akce, které nemohou vidět v zápasech o body.

Pondělní duel přinesl basketbal s líbivými útočnými akcemi a smečovanými střelami. První pětky obou týmů zvolili fanoušci hlasováním na internetu, zbytek hráčů si doplnili trenéři. "Hráči neposlouchají mé pokyny. Přesto vyhráváme," řekl v patnácté minutě trenér českého výběru Zdeněk Hummel. Do poločasu se ale vývoj zápasu obrátil a zahraniční hvězdy už náskok udržely.

Utkání se neslo v duchu odlehčené zábavy. Benda házel trestné hody s malým míčem, oba týmy si vybraly power play, kdy mohl nastoupit na dvě minuty i šestý hráč. Trestné hody po sundání saka střílel i druhý trenér českého výběru Michal Pekárek. V závěru si Czudek vyměnil roli s roztleskávačkou, kterou místo sebe poslal do hry a sám si vzal mávátka.

Propagace basketbalu

"Utkání hvězd je dobrou propagací basketbalu. Hráči si mohou zahrát bez emocí a vášní. Basketbalem mohou pobavit nejen sebe, ale i diváky," řekl generální sekretář České basketbalové federace Miloš Pražák.

Součástí programu byla i sedmiminutová exhibice vozíčkářů Hobitu Brno a Frýdku-Místku. Soutěž smečařů vyhrál prostějovský pivot Craig Callahan a mezi střelci trojek byl nejlepší rozehrávač Mlékárny Kunín William Chavis. Z pětadvaceti pokusů trefil koš devatenáctkrát, jeho finálový soupeř Stanislav Votroubek dal šestnáct košů.

"Před zápasy play off jsme se dobře pobavili. Tentokrát vyhrála zábava nad sportem, což v sezoně bývá pouze při tomto utkání," uvedl nejlepší střelec zápasu Ladislav Sokolovský, jehož 27 bodů k vítězství nestačilo.

Výběr České republiky - Výběr světa 116:124 (32:29, 52:62, 85:92)
Nejvíce bodů: Sokolovský 27, Pelikán 19, Benda 16, Stuchlý 14, Czudek 11, Hájek 10 - Rančík 26, Callahan 17, Crisp, Warrick, Savanovič a Šoška po 12. Rozhodčí: Kittlerová, Dolínek, Zachara.