Na úvod play-off nevyhráli doma jen brněnští basketbalisté

Basketbalisté Děčína zaskočili v prvním čtvrtfinálovém utkání papírové favority z A Plus Brno a po vítězství 70:68 na palubovce soupeře se ujali vedení v sérii 1:0. Ostatní tři víkendové zápasy skončily podle papírových předpokladů, byť Mlékárna Kunín rozhodla o triumfu nad Pardubicemi 91:84 až v závěru.

Obhájce titulu a největší favorit Nymburk naopak deklasoval pražskou Spartu 106:67 a Prostějov si poradil snadno s Ústím nad Labem 95:73.

Jediné vítězství hostů se zrodilo v poslední sekundě zápasu. Ještě minutu a půl před koncem duelu čtvrtého s pátým týmem dlouhodobé části soutěže přitom vedli Brňané sedmibodovým rozdílem 67:60. V závěru ale rozhodl o triumfu Severočechů Američan Levell Sanders, který devíti body otočil výsledek a vítězný koš vstřelil po sólovém úniku se zvukem sirény.

"Prohrávali jsme souboje pod vlastním košem. Soupeř nám nedovolil produkovat naši obvyklou hru. Nedokázali jsme ubránit Sanderse. Špatnou koncovku zapříčinila nesoustředěnost našich hráčů," řekl po zápase asistent trenéra Brňanů Libor Jeřábek. Kouč Děčína Pavel Budínský naopak zářil spokojeností. "Vyhrát v Brně se nestává často. Základ k úspěchu jsme položili v první čtvrtině, kdy jsme umožnili soupeři vstřelit pouze devět bodů. Jsem rád, že jsme závěr po taktické stránce zvládli," dodal.

Nymburk potvrdil roli favorita zcela suverénně. Středočeši vyrukovali na soupeře s bezchybnou defenzivou a od počátku šli bezpečně za vítězstvím. "Soupeř si často nevěděl rady v útoku. Udělali jsme si náskok, který jsme si už potom pohlídali," uvedl domácí kouč Michal Ježdík.

Prostějovští naopak zahájili zápas vlažně a v páté minutě prohrávali se Severočechy 3:8. Poté se ale domácím začala dařit zejména střelba z dálky a v osmé minutě poprvé otočili skóre ve svůj prospěch na 17:15. Ve zlepšeném výkonu pokračovali a do druhé čtvrtiny šli domácí již s desetibodovým náskokem a zejména zásluhou reprezentanta Marka Stuchlého jej dále navyšovali.

Mlékárna Kunín se po nadějném začátku o vítězství obávala. Domácí vedli ve druhé části až o dvacet bodů (40:20), ale náskok je uchlácholil. Hosté bojovali dál a do poločasu dokázali z manka umazat sedm bodů. Třetí část se domácím nepodařila už vůbec, Pardubičtí se chopili šance a pět minut před koncem prohrávali jen o bod 73:74. Zlomit zápas se jim ale nepodařilo. Domácí koncovku zvládli, když důležité trojky dali Chavis a Bošnjak a "Mlékaři" vzápětí získali znovu dvanáctibodové vedení. "Bylo to typické první utkání play off, kdy domácí družstvo má vždy povinnost vyhrát. Na naše hráče to působilo," uvedl domácí trenér Zdeněk Hummel.

Liga basketbalistů - čtvrtfinále, 1. zápasy
Nymburk - Sparta Praha 106:67 (31:14, 56:34, 79:52)
Nejvíce bodů: Hess 15, Bigus a Savanovič po 14, Mandič 13 - D. Douša 10, Höger a Vukotič po 9. Rozhodčí: V. Lukeš, Galajda, Hruša. Trestné hody: 25/20 - 18/9. Fauly: 27:22. Trojky: 10:6. Diváci: 550. Nejlepší hráč: Savanovič. Stav série: 1:0.
Mlékárna Kunín - Pardubice 91:84 (26:17, 52:39, 66:63)
Nejvíce bodů: Chavis 25, Warrick 20, Pelikán 14, Štec 11, Hájek 10 - Šteffel 23, Novotný 16, Ames 15, Černošek 10. Rozhodčí: Dolinek, Volejník, Znamínko. Trestné hody: 22/15 - 16/13. Fauly: 18:22. Trojky: 12:7. Diváci: 850. Nejlepší hráč: Chavis. Stav série: 1:0.
Prostějov - Ústí nad Labem 95:73 (31:21, 49:38, 68:56)
Nejvíce bodů: Stuchlý 30, Crisp 18, Callahan 14 - Kubálek 19, Novotný 16, Chán a Houška po 8. Rozhodčí: Vyklický, Vrážel, L. Lukeš. Trestné hody: 15/14 - 8/5. Fauly: 16:15. Trojky: 15:12. Diváci: 1200. Nejlepší hráč: Stuchlý. Stav série: 1:0.
A Plus Brno - Děčín 68:70 (9:14, 29:33, 50:47)
Nejvíce bodů: Benda 19, Křemen, Roland a Machač po 9 - Sanders 28, Panáček 13, Soukup 11. Rozhodčí: Zachara, Vondráček, Šedivý. Trestné hody: 20/14 - 11/8. Fauly: 16:23. Trojky: 6:8. Diváci: 1200. Nejlepší hráč: Sanders. Stav série: 0:1.