Čínský basketbalista Jao Ming si v NBA zlomil nohu

NEW YORK

Čtyři zápasy před koncem základní části NBA skončila předčasně sezóna pro pivota Jao Minga z Houstonu. Čínský basketbalista utrpěl v první čtvrtině pondělního utkání v Salt Lake City zlomeninu kosti v noze poté, co ho do ní nejprve kopl Mehmet Okur a poté mu na bolavou končetinu šlápl další hráč Utahu Andrej Kirilenko.

"Zítra mě vyšetří lékař v Houstonu, do té doby nemohu dělat žádné závěry. Ale možná je dobře, že se to stalo. Až se vrátím, určitě budu silnější," prohlásil čínský basketbalista.

Houston, kterému kvůli zranění zad chyběl i nejlepší střelec mužstva Tracy McGrady, prohrál s Utahem 83:85, když poslední koš hostujícího Juwana Howarda padl až po vypršení času. Vítězové tak udrželi naději na postup do play off, zatímco Rockets ztratili šanci už dříve.

LeBron James v utkání v Oklahoma City znovu pomohl výraznou měrou Clevelandu k vítězství. Jednadvacetiletý hráč nastřílel 32 bodů, především však zaznamenal pět desetin sekundy před koncem čtvrté čtvrtiny koš, jímž rozhodl o výhře 103:101 nad Hornets.

"Po tom výkonu v prvním poločase to pro nás je velké vítězství," připomněl James jedenáctibodovou ztrátu Cavaliers po první polovině zápasu. Třetí čtvrtinu pak ale hosté vyhráli impozantním skóre 29:12. "LeBron je prostě skvělý, v lize jednoznačně nejlepší," prohlásil trenér Mike Brown. "Přesně jsme věděli, co musíme v závěru udělat, abychom vyhráli - prostě přihrát míč číslu 23," dodal.

V Západní konferenci si zajistil postup Denver po vítězství 110:98 v Portlandu, na východě se na kýžené osmé místo posunula Philadelphia. Ta porazila Washington 105:97, Allen Iverson k tomu přispěl 26 body a 15 asistencemi. Hostům nestačilo ani 37 bodů Antawna Jamisona, Gilbert Arenas nastřílel o pět méně.

12. Houston78334542,3
13. Minnesota77324541,6
14. Golden State76304639,5
15. Portland77215627,3
Pozn.: Ve sloupcích za názvy klubů jsou počty odehraných zápasů, vítězství, porážek a procentuální úspěšnost. První tři místa patří vedoucím týmům jednotlivých divizí. Celky označené "x" mají jistý postup do play-off, celky označené "y" jsou jistými vítězi divize a mužstva označená "z" jsou jistými vítězi konference.