Rubriky:

Míčové sporty

Důvěru získávám. Chci i tady přesvědčit lidi, že basket hrát umím, říká Satoranský

23. listopadu 2016 17:06 - Washington/Praha

Má za sebou první měsíc účinkování v NBA, během nějž Tomáš Satoranský zasáhl do všech třinácti utkání Washingtonu. Zatím Wizards nabírali jen čtyři vítězství, ale 25letý český rozehrávač patří k jejich nejlépe hodnoceným basketbalistům. V žebříčku užitečnosti nováčků soutěže figuruje v elitní desítce.

 

Manuel Balce Ceneta, ČTK/AP

Jak se díváte na svůj vstup do zámořské soutěže?

Pořád ještě si na dost věcí zvykám, ale těší mě, že dostávám docela velikou roli v týmu. Střídám na různých pozicích, už dvakrát jsem byl i ve startovací sestavě a rozhodně můžu být spokojený s minutami, které hraju. Těší mě, že mi trenér hodně věří.

Roste i důvěra od spoluhráčů?

Řekl bych, že jo. Už snad vědí, že je budu hledat a vytvářet pro ně situace. Výsledky by mohly být lepší, nemáme jako tým úplně takovou bilanci, jakou bychom si přáli, ale já se snažím každý zápas odmakat to svoje hlavně v obraně, což mě drží na hřišti.

Máte průměr pět bodů na zápas. Pracujete speciálně i na střelbě?

Zatím jsem se nejvíc prosazoval z toho, když jsem se agresivně dral po koš, ale piluju i zakončení zdálky, abych si i na takovou střelbu začal víc věřit a obrana soupeřů mě musela víc respektovat. Když se to podaří, dostanu se nejen sám do lepších pozic, ale dokážu je vytvářet i pro ostatní.

Vnímáte, že jste si už stihl zahrát proti největším hvězdám basketbalového světa?

Nemůžu nevnímat, že jsem se během týdne dostal jedna na jedna nejdřív proti LeBronu Jamesovi, hned další zápas stál proti mně Dwayne Wade a pak i Carmelo Anthony. Na tyhle top hráče jsem se díval už jako malý a teď mám možnost je bránit. Pořád mi přijde neskutečné, že potkávám přímo na hřišti taková esa.

Jak obtížné bylo proti nim obstát?

Dával jsem tomu v obraně sto procent, jenže jejich talent je tak obrovský, že ten koš prostě dají. Třeba Wade mi při utkání s Chicagem názorně předvedl, jak skvěle je silově vybavený, a když jsme hráli proti Clevelandu, tak LeBron proti mně neuspěl jenom kvůli tomu, že nedal lehký šoupák. Jinak skoro nešel zastavit. Pro mě je to ale velká výzva, abych zesílil a pracoval na sobě individuálně.

Satoranského čísla  
32:21 minuty 19:02
12 body 5,2
4 doskoky 2,1
9 asistence 2,8
V prvním sloupci je uveden nejlepší výkon, v druhém průměr na zápas.  

Donesly se k vám pozitivní ohlasy zámořských médií na vaše výkony?

Jak tu nesledují evropský basket, tak jsou možná překvapení. Vím, že se tu nějaký novinář divil, s jakou rozvahou dokážu hrát. To mě těší, ale já to takhle dělal posledních roky v Barceloně a dostalo mě to na nějaký level. Chci i tady přesvědčit lidi, že basket hrát umím. Energii a chuť mám tak velkou, že přebíjí i veškerou únavu. Těším se na každý další zápas a doufám, že chytneme i nějakou vítěznou vlnu.

Naposledy jste porazili Phoenix. Takže věříte, že se pro Wizards blýská na lepší časy?

Snad ano, už jsme konečně předváděli lepší hru a hlavně v obraně jsme našli správný rytmus. Už nám nedělal ani takový problém rychlý návrat pod vlastní koš, právě kvůli tomu jsme ztratili pár dobře rozehraných zápasů. Doufám, že jsme konečně vyladili správnou chemii.

Měl jste v úvodu sezóny pocit, že si mužstvo musí tak trochu herně sednout?

Tým je docela nově poskládaný a zvyká si na sebe, to bylo znát v mnoha směrech. K tomu jsme měli zraněné klíčové hráče. Do naší bilance se odráží, že jsme ještě nedokázali vyhrát dva zápasy po sobě, což je tím, že se nedaří vůbec venku a táhne se to s námi prakticky celý měsíc.

Jak jste si zvykl na život v hlavním městě USA?

Washington se mi líbí. Pod le mě je to jedno z nejkrásnějších měst, které jsem zatím mohl v Americe poznat. Nadšený jsem ze spousty parků, kde se dá procházet i v pohodě běhat, ale je tu i hodně rozličných možností, kam se třeba jít najíst do restaurace.

Máte v nabitém programu vůbec čas na něco jiného než basketbal?

Tempo zápasů je vražedné, to si člověk neuvědomí do chvíle, než tu začne hrát. Vychází to tak, že máme čtyři utkání do týdne, k tomu tripy, takže většinou se domů dostanu tak utahaný, že padnu hned do postele. Do města jdu jenom během úplně volného dne a těch bylo doslova pár.

Jak se v kabině Wizards řešily prezidentské volby?

Řešila je celá Amerika a Wizards nejsou výjimkou, vždyť hrajeme pět minut od Bílého domu. Všichni tady cítí, že nástupem Trumpa dojde k nějaké veliké změně. Z řečí v kabině bych ale řekl, že většina mých spoluhráčů vůbec nešla volit.

Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty