Basketbalisté Nymburku pojedenácté v historii získali Český pohár.

Prostějov

Basketbalisté Nymburku pojedenácté v historii získali Český pohár. V sobotním finále v Prostějově porazili Opavu 72:52 a potvrdili tak roli favorita. V součtu s ligovými tituly šlo o jejich 24. trofej za posledních 14 let.

To Opava byla ve finále poprvé po 13 letech. Tehdy v roce 2004 prohrála ve finále právě s Nymburkem, pro kterého šlo o první triumf. Od té doby neuspěl jen ve třech ročnících. V letech 2015 a 2016 se soutěže nezúčastnil a v roce 2006 skončil třetí, když utrpěl svou jedinou pohárovou prohru v semifinále s Prostějovem.

Opava sice ve finále bojovala, ale těsné skóre držela jen do deváté minuty, kdy byl rozdíl jediný bod. Pak začal Nymburk utíkat a šňůrou 14:3 získal rozhodující dvouciferný náskok.

Opavě nevycházela zejména její silná zbraň v podobě střelby za tři body, za první půli trefila jen tři z 16 pokusů. Na konci měla dokonce úspěšnost jen 16 procent. Nymburk navíc soupeře jasně přehrával pod košem.

Nymburk už Opavu nepustil blíže než na osm bodů a vedení si zkušeně hlídal až do konce. Starali se o to zejména s 16 body Howard Sant-Roos a Bryon Allen, který nasbíral 15 bodů, osm doskoků a sedm asistencí. Hlavně v první půli byl hodně vidět i Martin Kříž s 12 body a devíti doskoky.

V duelu o třetí místo podle očekávání uspěly loni vítězné Pardubice, které přehrály domácí Prostějov jasně 90:51, když už po střelecky vydařené první půli měly náskok 32 bodů. Nejlepším střelcem byl s 19 body Kamil Švrdlík.