Rubriky:

Míčové sporty

V nominaci basketbalistek na ME jsou všechny klíčové opory

5. května 2017 10:56 - Praha

Trenér české reprezentace basketbalistek Ivan Beneš povolal na červnové domácí mistrovství Evropy všechny klíčové opory. V širší sedmnáctičlenné nominaci na přípravu je i americká pivotka Kia Vaughnová, která začátkem roku získala české občanství. Během přípravy bude muset Beneš nominaci o pět hráček zúžit.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Oproti předchozímu šampionátu v roce 2015 je kádr výrazně omlazený. Beneš pozval jen pět tehdejších hráček, a to Kateřinu Elhotovou, Terezu Vyoralovou, Alenu Hanušovou a Ilonu Burgrovou z mistrovského USK Praha a Michaelu Stejskalovou ze španělského klubu Gran Canaria.

Tehdejší kapitánka Veronika Bortelová ukončila kariéru stejně jako další opora Jana Veselá. V nominaci se nedostalo na některé dlouholeté reprezentantky Romanu Hejdovou a Kateřinu Bartoňovou, pozvánku odmítly Kateřina Hindráková, Tereza Peckova či Kamila Štěpánová. Pivotka Julie Reisingerová má pozastavenou účast v národních týmech od ČBF.

"Byly tam některé omluvenky, které nás mrzely. Štěpánová, Hindráková, Pecková, ty měly šanci v týmu být, ale nominace se vzdaly. Jinak jsme vybrali snad to nejlepší, co jsme měli k dispozici. Žádné velké překvapení tam není," uvedl Beneš. "Během posledních dvou let jsme vyzkoušeli 42 hráček, abychom je viděli zblízka. Z toho jsme vybrali tuto nominaci."

Do národního týmu se pro velkou akci naopak po třech letech vrací vicemistryně světa z roku 2010 Petra Kulichová. Vedle ní úspěšný šampionát v Česku zažily ze současné nominace už jen Kateřina Elhotová a Burgrová.

Širší nominace české reprezentace basketbalistek na ME:
Rozehrávačky:
Lenka Bartáková (Nymburk)
Kateřina Sedláková (Handicap Brno)
Tereza Vyoralová (USK Praha)
Petra Záplatová (Rotenburg/Něm.).
Křídla:
Karolína Elhotová
Kateřina Elhotová
Veronika Voráčková (všechny USK Praha)
Jana Hausknechtová (Handicap Brno)
Eva Kopecká (KP Brno)
Renata Pudláková (Slavia Praha)
Michaela Stejskalová (Gran Canaria/Šp.).
Pivotky:
Alena Hanušová
Ilona Burgrová
Kia Vaughnová (všechny USK Praha)
Petra Kulichová (Botasspor/Tur.)
Pavla Švrdlíková (Handicap Brno)
Klára Rosenbaumová (Hradec Králové)

"Od MS 2010 nám tam zůstaly jen tři hráčky. Navíc je to v podstatě úplně nové družstvo i proti poslednímu šampionátu. Je to mladý talentovaný tým, který má před sebou budoucnost a je na hráčkách, aby nás a diváky přesvědčily," řekl Beneš.

Šanci bojovat o první nominaci na evropský šampionát mají vedle Vaughnové také Pavla Švrdlíková, Klára Rosenbaumová, Jana Hausknechtová, Renata Pudláková, Petra Záplatová, Eva Kopecká, teprve osmnáctiletá Veronika Voráčková a Karolína Elhotová, která si může v národním dresu zahrát se sestrou Kateřinou. Turnaj se odehraje v Hradci Králové a Praze od 16. do 25. června.

"Jsou tam mladé holky, které si mohou vybojovat účast. A když se jim to nepovede, bude to pro ně během přípravy minimálně dobrá zkušenost do budoucna," řekl Beneš. Volbu kapitánky nechá na hráčkách.

Reprezentace se sejde v pondělí v Lázních Bělohrad, kde basketbalistky čeká rekondiční a regenerační soustředění. Chybět ještě bude Vaughnová, která se hned po konci ligové sezony připojila k týmu zámořské WNBA New York Liberty, kde už stihla odehrát dva přípravné zápasy a odstartuje sezonu. Národní tým doplní až na začátku června. Přijde o přípravný turnaj v Karlových Varech, stihnout by měla čtyři přípravná utkání včetně generálky 8. a 9. června s Chorvatskem.

ČTK

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


MS v basketbalu 2019

Mistrovství světa v basketbalu proběhne od 31. srpna do 15. září v Číně. Všech dvaatřicet týmů je rozděleno do osmi skupin po čtyřech účastnících. Každá skupina se odehraje v jiném městě. Česká reprezentace sehraje tři utkání v základní skupině E v Šanghaji.