Řecko - Srbsko 69:60Šampionát basketbalistek začal prohrou obhájkyň ze Srbska

Srbské basketbalistky vykročily za obhajobou titulu na mistrovství Evropy nečekanou porážkou, když podlehly Řecku 60:69. Také druhý zápas skupiny C v Praze málem skončil překvapením, ale nováček šampionátu Slovinsko proti předloňským finalistkám z Francie neudrželo v závěru vedení a těsně prohrálo 68:70.

Zleva běloruská hráčka Tatsiana Lichtarovičová a Alessandra Formicaová z Itálie.

Srbsko do zápasu vstoupilo tříminutovou sérií bez bodu a Řecko díky tomu od začátku udržovalo pohodlný náskok. Do hry se favoritky dostaly až ve třetí čtvrtině, ve které minutu před koncem otočily skóre na 51:50 a poprvé a naposledy se ujaly vedení.

Spyridopuluová ale vzápětí trojkou opět strhla vedení na stranu Řecka, a i když Srbky dokázaly srovnat, jejich odpor definitivně zlomila další tříminutovka bez bodu. V dalším duelu čeká obhájkyně titulu repríza předloňského finále s Francií, která se na výhru nad Slovinskem pořádně nadřela.

Francie úvodu utkání dominovala, ale od druhé čtvrtiny s ní Slovinsko dokázalo držet krok. Nejenže vymazalo devítibodovou ztrátu, ale v závěrečném dějství vybojovalo až pětibodový náskok a ještě necelé dvě minuty před koncem těsně vedlo. Favorit ale v závěru zase zabral a další překvapení v hale Královka nedopustil.

Naopak Španělsko, které od roku 2001 jen jednou nezískalo na evropském šampionátu medaili, potvrdilo roli favoritek bez nejmenších problémů. V hradecké skupině A si poradilo 62:48 s Maďarskem. Poražený celek je sobotním soupeřem českých reprezentantek.

Ve skupině B, z níž by mohl vzejít osmifinálový soupeř pro Češky, potvrdila Itálie dobrou formu a nedala šanci Bělorusku, které porazila hladce 80:60. Nejlepší střelkyní byla s 20 body Giorgia Sottanaová. Naopak se nedařilo Slovensku, které s Turkyněmi prohrávalo už v poločase o 12 bodů a ztrátu nedotáhlo i přes 17 bodů Barbory Bálinthové. Tým českého trenéra Mariana Svobody prohrál 58:69.

Drama naopak bylo k vidění ve skupině D, kde Belgie udolala Černou Horu 66:64. Vítězky, které táhly Kim Mestdaghová a Emma Meessemanová, autorky 19 a 18 bodů, vedly po první čtvrtině o 12 bodů, ale Černá Hora se udržela ve hře především zásluhou bývalé hráčky Brna a USK Jeleny Škerovičové a rodilé Američanky Angelicy Robinsonové. Ta nasbírala 19 bodů a 17 doskoků. Šest vteřin před koncem dokonce měla Černá Hora šanci na vyrovnání či výhru, ale Belgie se ubránila.

Pod výhru Ruska nad Lotyšskem 71:59 se 19 body, 9 doskoky a 4 asistencemi podepsala Epiphanny Princeová. Soupeři nepomohlo ani 20 bodů Eliny Babkinové a 15 bodů Anete Šteinbergaové, které hrávaly za USK.