Rubriky:

Míčové sporty

Do nominace basketbalistů na ME se nevešli Vyoral a Pecháček

28. srpna 2017 13:47 - Praha

Do konečné nominace českých basketbalistů na mistrovství Evropy se neprobojovali Tomáš Vyoral a Adam Pecháček. Trenér Ronen Ginzburg naopak na poslední chvíli na soupisku dopsal pivota Šimona Puršla.

 

Vlastimil Vacek, Právo

"Tomáš Vyoral si poranil kotník při poslední přípravě a není jasné, kdy by byl k dispozici, proto nechceme riskovat, že by nám jeden hráč chyběl. A co se týká Adama Pecháčka, tak jsme se rozhodli jet s jinou sestavou pivotů," řekl Ginzburg na pondělním setkání s novináři. "Adam po zranění není stoprocentní, musel vynechat i trénink a já chci vzít jen zdravé hráče," dodal.

Češi v úterý vyrazí do Kluže, kde v pátek vstoupí do šampionátu zápasem proti domácímu Rumunsku. V základní skupině je dále čekají Španělé, Maďaři, Černohorci a Chorvaté. Dál postoupí čtyři celky. Ginzburgovi svěřenci obhajují sedmé místo.

"Nebojím se velkých cílů, vždyť jsem při nástupu jako první mluvil o olympiádě a málem se to povedlo. Musíme být však realističtí a nejprve myslet na postup ze skupiny, který je naším cílem. Považoval bych to za velký úspěch," prohlásil Ginzburg. "Máme sedm hráčů, kteří nikdy nehráli na velkém turnaji, někteří jsou i v základní pětce. Pokud se povede postoupit, tak se v play off může podobně jako před dvěma roky stát cokoli," věří izraelský kouč.

Češi v přípravě odehráli devět oficiálních zápasů a připsali si dvě výhry nad Maďarskem a Finskem. "Když vyloučíme první dva zápasy s Polskem a poslední s Lotyšskem, kdy jsme hráli bez Tomáše Satoranského, tak mě příprava potěšila. Zlepšovali jsme se zápas od zápasu a výsledky byly hodně těsné, takže jsme mohli mít výher i více. Hráli jsme proti hodně silným týmům. Poslední zápas mě sice nepotěšil, ale Lotyšsko podle mě má na medaili," zhodnotil Ginzburg přípravu.

Už se nechce vracet k tomu, že mu na Eurobasketu bude chybět několik tradičních opor v čele s vítězem Evropské ligy Janem Veselým. "Poslední dva týdny se už nebavíme o hráčích, kteří tu nejsou, ale o těch, kteří tu jsou, mají důvěru a budou na Euru hrát. Máme dvanáct dobrých hráčů s charakterem a bojovností, kteří chtějí hrát pod českou vlajkou," dodal Ginzburg.

Nominace basketbalistů na ME:
Rozehrávači:
Tomáš Satoranský (Washington Wizards/NBA)
Jiří Welsch (Nymburk)
Jakub Šiřina (Opava).
Křídla:
Vojtěch Hruban, Martin Kříž (oba Nymburk)
Tomáš Kyzlink (Bourg/Fr.)
Jaromír Bohačík (USK Praha)
Lukáš Palyza (Děčín).
Pivoti:
Patrik Auda (Manresa/Šp.)
Kamil Švrdlík (Pardubice)
Martin Peterka (Nymburk)
Šimon Puršl (Zaragoza/Šp.)
ČTK

MS v basketbalu 2019

Mistrovství světa v basketbalu proběhne od 31. srpna do 15. září v Číně. Všech dvaatřicet týmů je rozděleno do osmi skupin po čtyřech účastnících. Každá skupina se odehraje v jiném městě. Česká reprezentace sehraje tři utkání v základní skupině E v Šanghaji.