Rubriky:

Míčové sporty

Chceme se pohybovat ve středu tabulky, říká trenér Smolka o ambicích nově vzniklého volejbalového týmu

25. září 2017 16:32 - Liberec

Na tuzemské extraligové scéně volejbalistek se objevuje zbrusu nový tým. Ženy Dukly Liberec budou startovat v nejvyšší soutěži. Družstvo vede třiapadesátiletý trenér Josef Smolka mladší, někdejší český reprezentant s hráčskými i trenérskými zkušenostmi z Francie. „Chceme se pohybovat ve středu tabulky,“ říká v rozhovoru pro Sport.cz.

 

Josef Pešout

Můžete zrekapitulovat svoji dosavadní sportovní kariéru?

To je dlouhá historie. Když jsem přišel do liberecké Dukly, trénoval ji můj otec (Josef Smolka starší, mistr světa z roku 1966 a bronzový medailista z OH 1968, později úspěšný kouč Liberce). Po několikaletém působení pod Ještědem jsem odešel do Francie, pak se vrátil do Dukly, pět let jsem byl ve Zlíně a znovu jsem zamířil do Francie, kde jsem se stal trenérem. Chvíli jsem vedl i Benátky nad Jizerou a bylo toho víc. Trenérsky jsem působil jako asistent i u české juniorské a ženské reprezentace. V národním týmu jsem naposledy nastoupil na mistrovství Evropy 2001 v Ostravě na postu libera v sedmatřiceti letech.

Jak vzpomínáte na francouzské angažmá?

Tam jsem prožil podstatnou část volejbalového života. Sedm let jsem byl v Arago de Sete a stejný počet sezón jsem strávil i v Toulouse.

Co vás inspirovalo k nynější trenérské práci se ženami v Liberci?

Doma jsme s rodinou z ciziny sedm let a založili jsme v Liberci volejbalovou akademii, což je momentálně dvousetčlenný kolos. A letos vzniklo extraligové družstvo žen. Museli jsme sehnat hráčky, přišly například reprezentantky Dostálová a Kohoutová. Občas se tady v létě objevily, ale jinak měly program s reprezentací. Do přípravy se naplno zapojí po návratu z mistrovství Evropy.

Kdo další patří do libereckého kádru?

Nahrávačka je Francouzka, máme tady dvě Slovenky, z nichž jedna je sestrou volejbalisty Dukly Kriška. A nastupují za nás i Holubcová a Veselá, tedy manželky libereckých hráčů.

Jak probíhá příprava?

Byli jsme na turnajích v Olomouci, v Bratislavě. Těší mě dobré výsledky i hra.

Kam směřují ambice nově vytvořeného celku?

Když to půjde dobře a bez velkých problémů, měli bychom se pohybovat ve středu tabulky, na čtvrtém, pátém místě. Nejsme pod velkým tlakem a stresem. Budeme se snažit udržet tým zdravotně v pořádku a abychom si herní formou mohli jet svoji linii. Ostrý start nás čeká už 4. října v Českém poháru proti Olympu Praha.

Josef Pešout, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty