Míčové sporty

Němečtí basketbalisté si zajistili postup do osmifinále MS

23. srpna 2006 10:08 - TOKIO

Němečtí basketbalisté si zajistili postup do osmifinále mistrovství světa v Japonsku. Ve středečním utkání v Hirošimě porazili 81:63 Panamu, která ještě na mistrovství světa nevyhrála. V závěrečném duelu skupiny tak budou vicemistři Evropy s Angolou bojovat jen o výhodnější pozici pro osmifinále.

Němečtí basketbalisté se proti outsiderovi dlouho trápili, ještě v sedmnácté minutě prohrávali o šest bodů. Díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase však dotáhli zápas do vítězného konce. Nejlepším střelcem úspěšného celku byl tradičně Dirk Nowitzki.

Zatímco Američané potvrdili roli favorita a porazili Itálii, nepříjemného překvapení se dočkali Francouzi. Ve středečním utkání prohráli s outsiderem z Libanonu 73:74, když o jejich porážce rozhodl trestný hod Josepha Vogela 23 sekund před koncem. Vogel se narodil ve Spojených státech amerických, ale má libanonské občanství.

Mohl tak přispět k šokujícímu vítězství týmu, jehož lídrem byl autor devětadvaceti bodů Fadi El Chatíb. "Nedokážu vysvětlit, co se dnes stalo," řekl zápase. Libanon si po výhře nad Venezuelou připsal na šampionátu v Japonsku druhé vítězství, a pokud v závěrečném zápase porazí Nigérii, postoupí do osmifinále.

Basketbalisté Argentiny si už zajistili první místo v základní skupině, když i po čtyřech zápasech udrželi neporazitelnost. K vítězství 98:64 nad Nigérií olympijským vítězům pomohl výjimečný výkon Andrese Nocioniho, který se dnes nemýlil ani při jednom střeleckém pokusu.