Míčové sporty

Basketbalové MS zná první dva semifinalisty

29. srpna 2006 15:28 - SAITAMA

První semifinálovou dvojici na basketbalovém mistrovství světa vytvoří Španělsko a Argentina. Oba rivalové slavili snadná čtvrtfinálová vítězství a ještě na turnaji nenašli přemožitele - Španělé porazili Litvu 89:67, olympijští vítězové z Argentiny předčili Turky ještě výraznějším rozdílem 83:58. O finále se oba vítězové utkají v pátek.

Španělé jsou v semifinále MS teprve podruhé a postup po 24 letech jim zajistila především skvělá obrana a hvězdní Pau Gasol s 25 a Juan Carlos Navarro s 22 body. Zápas, který byl pro španělský celek také odvetou za neúspěšné finále mistrovství Evropy z roku 2003, byl jednoznačnou záležitostí. Španělé si brzy vytvořili dvouciferný náskok, když v první i druhé čtvrtině zaznamenali patnáctibodovou šňůru. "Bylo to snazší, než jsme čekali. Nedovolili jsme Litvě ani na okamžik dostat se do hry," uvedl Navarro.

Španělé mohli brzy pustit do hry náhradníky a vedli až o 27 bodů. Turnajem zatím procházejí zcela suverénně a v průměru porazili každého soupeře více než dvacetibodovým rozdílem. Tým slavil už šestnácté vítězství za sebou a věří v zisk historicky první zlaté medaile z významného turnaje. "Tým, který nás porazí, musí být hodně dobrý. Může to někdo dokázat, pokud přestaneme plnit své úkoly, jako jsme to dělali dosud, i tak to bude mít těžké," řekl sebevědomě trenér Španělů Pepu Hernández.

Ginobili více odpočíval

Argentina na šampionátu obhajuje stříbrné medaile a prahne po tom, aby k olympijskému zlatu z Atén konečně přidala i první světový titul po 56 letech. Získat skalp pořadatelů příštího MS v roce 2010 nebyl pro tým kolem Mana Ginobiliho problém, už v poločase vedli Jihoameričané rozdílem dvaceti bodů, později až o 36 a do závěrečné čtvrtiny nezasáhl žádný z hráčů základní pětky. Střelecky se nejvíc prosadil další hráč NBA Andres Nocioni, hráč Chicaga Bulls dal 21 bodů, hodně odpočívající Ginobili ze San Antonia hrál jen 16 minut a dal sedm bodů.

"Věřil jsem, že Turecko bude pro nás hratelný soupeř, se Španěly to bude jiné, jsou jeho pravý opak," uvedl Ginobili. Trenér Sergio Hernandez čekal těžší zápas, jeho svěřenci ale prý předvedli zatím svůj nejlepší výkon na turnaji. "V prvním poločase jsme hráli v obraně zatím nejlépe na mistrovství. Dali jsme spoustu snadných bodů, hráli chytře a sebevědomě," řekl.

Páteční duel se Španělskem nebude mít favorita, evropský tým do něj nicméně vstoupí s bilancí 5:1 ve vzájemných zápasech. Při posledním významném měření sil na olympiádě v Aténách zvítězili ve skupině rovněž Španělé, ale z prvenství se později radovali Argentinci.

Ve středu se o zbývající místa v semifinále MS utkají Řecko s Francií a USA s Německem.