Souboj lídrů volejbalové extraligy vyhrál v pěti setech Liberec

Volejbalisté Liberce udrželi první místo v extraligové tabulce. V hale druhého Kladna, které je na jaře vyřadilo v semifinále play off, zvítězili 3:2 a vedou o tři body.

Ilustrační snímek. Zprava je Radek Mach z Českých Budějovic, Filip Křesťan z Českých Budějovic a Marek Mrhal z Karlových Varů.

Kladno sice dominovalo na bloku (18:2), ale hosté mu zase nastříleli osm es. V libereckém týmu si smečař Tomáš Kriško připsal 21 bodů a předčil i univerzála Štokra.

Zápas skončil po podání libereckého nahrávače Janoucha, které domácí Šulista nedokázal zpracovat. Dukla v páté sadě zvítězila 17:15. "Ve čtvrtém setu jsme měli tříbodový náskok, ale bohužel jsme v něm zvítězit nedokázali. I tak jsem rád, že jsme zápas dovedli do úspěšného konce," řekl trenér Liberce Michal Nekola na svazovém webu.

O bod za Kladnem jsou třetí České Budějovice, které odehrály o zápas méně. Jihočeši doma porazili Příbram 3:0, i když se znovu museli obejít bez zraněného Kryštofa. Na liberu ho nahradil Michálek.

Dramatické vyvrcholení úvodní sady ukončil blokem Ondrovič a domácí vyhráli 30:28. "O vítězství rozhodla hlavně koncovka prvního setu, kdy to bylo z obou stran trochu nervózní, s řadou nepřesností. Pak už jsme si to vítězství pohlídali," řekl spolupracovnici ČTK domácí smečař Tomáš Fila.

Uspělo i čtvrté Karlovarsko, v hale poslední Odoleny Vody taktéž neztratilo set. "Jsem rád, že hráči nic nepodcenili a přistoupili k utkání tak, jak se sluší a patří," prohlásil trenér vítězů Jiří Novák.

Olomouc neuhrála v Prostějově ani set

Prostějovské volejbalistky zůstaly neporažené i po 11. kole extraligy, v němž nastoupily proti dosud druhé Olomouci. Obhájkyně mistrovského titulu v domácím prostředí zvítězily 3:0 po setech 25:22, 25:23 a 25:22.

"V každé sadě nám chyběl kousíček, abychom ji získaly pro sebe. Vždycky jsme udělaly nějaké zbytečné chyby. Mohlo to skončit mnohem příznivěji," řekla olomoucká kapitánka Katarína Dudová. "Porážky 0:3 po tak rovnocenném boji je škoda," souhlasil kouč hostujícího celku Jiří Teplý.

Na jaře olomoucké hráčky odehrály s prostějovskými favoritkami zcela vyrovnanou finálovou sérii, Prostějov nakonec získal titul až po vítězství 3:2 v rozhodujícím pátém zápasu. V nové sezoně se přední moravské týmy utkaly podruhé, v úvodu extraligy prohrála Olomouc doma 1:3. To byla dosud její jediná porážka.

Tentokrát ale olomoucké volejbalistky nezískaly ani set, přestože byly lepší na bloku i na podání. "Samy jsme soupeřkám pomáhaly zbytečnými chybami při lehkých míčích, hlavně proto byl průběh tak vyrovnaný," řekla kapitánka prostějovského týmu Kathleen Weissová.

Na druhém místě tabulky vystřídala olomoucký tým Ostrava, která zvítězila 3:0 ve Šternberku.