Basketbalisté utrpěli v kvalifikaci ME debakl v Rusku

PERM

Čeští basketbalisté v kvalifikaci na mistrovství Evropy poprvé prohráli. Ve středu nestačili v Permu na Rusko, kterému po slabém výkonu ze dvou úvodních čtvrtin podlehli vysoko 81:104. Soupeř díky hladkému vítězství vystřídal výběr trenéra Zdeňka Hummla na prvním místě ve skupině. V sobotu se česká reprezentace v dalším utkání představí v Belgii.

Místo dramatického souboje dvou favoritů skupiny viděl Perm koncert ruského celku. Hosté mu dokázali konkurovat jen šest minut. Dokud měl Bartoň přesnou ruku, Češi žili, ale za stavu 14:15 Hummlova parta střelecky zkolabovala. Téměř čtyři minuty nedala koš, propadla v doskakování a soupeř šňůrou patnácti bodů utkání prakticky rozhodl.

Už po první čtvrtině měli Rusové šestnáct bodů k dobru, a to jim stačilo ke klidu. Na palubovce zářil Chrjapa, který sázel trojky a pod koši sbíral jeden míč za druhým. Hosté se čím dál častěji nutili k nepřipravené střelbě z tříbodových pozic, ale mizivá úspěšnost ještě prohlubovala jejich ztrátu až na 31 bodů. Katastrofálním vysvědčením pro Hummelovy svěřence bylo, že za posledních čtrnáct minut prvního poločasu zaznamenali pouhých jedenáct bodů.

Ze šaten se český tým vrátil přece jen živější. Bartoň dělal, co mohl, ale jeho střelecké kousky vždycky stačily jen na dočasnou korekci skóre. Rusové drželi protivníka na distanc kolem 25 bodů.

Nádech ostudy hosté v závěrečné čtvrtině chvilkami rozptýlili. Domácí trenéři prostřídali sestavu a Beneš s Bartoněm toho uměli využít, avšak šestnáctibodový rozdíl v závěru Češi neudrželi. Třebaže v druhém poločase Rusy přestříleli poměrem 56:48, výpadek z úvodu utkání už neodčinili.

Kvalifikace ME basketbalistů
Rusko - Česko 104:81 (32:16, 56:25, 80:58)
Nejvíce bodů: Chrjapa 23, Padius 18, Holden 15, Morgunov 14 - Bartoň 27, Beneš 23, Welsch 10. Trestné hody: 27/21 - 26/24. Fauly: 22:27. Pět chyb: 35. Monya - 29. Benda. Trojky: 11:11.