České basketbalistky porazily Tchaj-wan a postupují

České basketbalistky porazily ve svém posledním vystoupení v základní skupině D na mistrovství světa v Brazílii 93:72 Tchaj-wan a do osmifinále postupují z prvního místa. Do ní jdou úřadující mistryně Evropy s dvěma body za vítězství s Kubou.

V šestičlenné skupině čekají české hráčky tři duely s postupujícími ze skupiny C, mezi nimiž by neměly chybět velmoci USA a Rusko. Do čtvrtfinále pak postupují čtyři nejlepší.

Houževnaté basketbalistky Tchaj-wanu, které nevyhrály ani jeden zápas, vsadily proti českému týmu na bojovnou a nepříjemnou obranu, kterou prokládaly rychlými protiútoky. Trenér Bobrovský nemohl počítat se zraněnou Pavlíčkovou a nasadil zkušenou základní pětku s Machovou, Klimešovou, Kulichovou, Vítečkovou a Veselou. I když získaly v úvodu české basketbalistky po trojce Machové po šesti minutách slibný náskok 15:7, soupeřky se nevzdaly a postupně korigovaly výsledek.

Po první čtvrtině už vedly české hráčky pouze o tři body, když se na ztrátě slibného vedení se podílely zbytečné chyby při rozehrávce do obsazeného prostoru pod košem.

Stejný scénář měla i druhá čtvrtina. Český tým zásluhou přesně střílejících Vítečkové a Veselé, které jen za první poločas daly po třinácti bodech, získal zpět ztracený náskok. Trenér Bobrovský se vrátil ke hře se dvěma rozehrávačkami a akce českých basketbalistek dostaly větší rychlost s využíváním úniků po křídlech.

Češky těžily z výšky

České hráčky také uplatnily svou výškovou převahu, v podkošových soubojích získávaly vakrát více míčů než jejich soupeřky. Přesto dolehla na české hráčky ke konci poločasu drobná krize, při níž se snížil jejich bodový náskok. Basketbalistky Tchaj-wanu vycítily šanci na případný zvrat, ovšem přesně zakončující české hráčky jim tuto naději rychle sebraly.

Po změně stran už dostal zápas očekávaný scénář. Hráčky Tchaj-wanu povzbuzované třemi stovkami svých příznivců sice bojovaly, jejich útočné akce ale ztratily rychlost. Při delších kombinačních akcích už pracně hledaly proti důrazné obraně prostor ke střelbě. Naopak český tým se snažil své akce dotáhnout až na pivotky.

Po nevýrazném výkonu v prvním poločase se začalo střelecky dařit Kulichové, která jen za třetí čtvrtinu dala deset bodů a měla velký podíl na zvýšení náskoku, který po půlhodině hry vzrostl na jedenáctibodový rozdíl 63:52. Trenér Bobrovský dal poprvé na šampionátu větší herní příležitost Křížové a také rozehrávačce Uhrové.

Ani v závěrečné čtvrtině české hráčky nepolevily v tempu, své soupeřky jasně převyšovaly v podkošovém doskakování, navíc se jim začala v závěru dařit i střelba, což se odrazilo na zcela jednoznačném vítězství.

Skupina A
Korea - Argentina 64:73 (31:43)
Nejvíc bodů: Kim Čung a Pjon Jon-ha po 13, I Ki-tong 12, Kim Kwe 11 - Vegaová 25, Soberonová a Riosová po 12.
Brazílie - Španělsko 66:67 (40:40)
Nejvíc bodů: Marquesová 19, de Oliveiraová 13- Valdemorová 19, Aguilarová 15, Palauová 13, Montesdeocaová 10.
Litva - Kanada 84:58 (46:22)
Nejvíce bodů: Streimikyteová 21, Valužyteová 15, Sulčiuteová 14, Brazdeikyteová 13 - Suttonová-Brownová 11, Brownová 10.
Austrálie - Senegal 95:55 (44:24)
Nejvíce bodů: Jacksonová 31, Taylorová 16, Harrowerová 11 - Ayaová 17, Diattaová 14.
USA - Nigérie 79:46 (37:15)
Nejvíce bodů: Miltonová-Jonesová 13, Augustusová a Thompsonová po 10 - Umohová 15, Udokaová 10.
Tabulka
1.USA220198:1184
2.Rusko220170:1164
3.Čína202138:2052
4.Nigérie20296:1632
Skupina D
Česko - Tchaj-wan 93:72 (18:15, 40:35, 63:52)
Nejvíce bodů: Vítečková 23, Veselá 13, Machová 11, Uhrová 10, Kulichová 10 - Feng-Čchuan Čch'-ang 21, Ťü-Jü Lan 16, Čch' Wen 14. Rozhodčí: Leemann (Švýc.), Scharová (Kostarika) a Ho (Malajsie). Fauly: 13:21. Trestné hody: 22/18 - 17/14. Trojky: 3:4. Diváci: 1000.
Kuba - Francie 78:73 (22:19, 35:36, 55:56).
Nejvíce bodů: Plutinová 22, Bouletová 18, Amargová 17 - Gillespieová 15, Gomisová 13, Le Dréanová 12.