Basketbalistky porazily Rusko a jsou ve čtvrtfinále

SAO PAULO

České basketbalistky v neděli v osmifinálové skupině mistrovství světa v Sao Paulu porazily Rusko 85:83 a zajistily si postup do čtvrtfinále. Na závěr osmifinálové fáze se v pondělí utkají s favorizovanými Spojenými státy americkými.

Soustředěná obrana českých basketbalistek, rychlé útoky a přesná koncovka stačily v úvodní čtvrtině eliminovat očekávaný nápor ruského týmu. Rusky se snažily své kombinace dotáhnout až do podkošového prostoru na vysoké pivotky Stěpanovovou a Ščegolevovou. Ubránit tyto hráčky stálo české basketbalistky hodně sil, přesto držely po celou úvodní čtvrtinu výsledkově krok zejména zásluhou přesného zakončení Vítečkové a Klimešové.

Rozlet českého týmu se přibrzdil hned v páté minutě po tvrdé srážce Machové s Rachmatulinovou. Otřesená kapitánka českého týmu se po chvilce oddechu vrátila opět na palubovku a svými odvážnými průniky do skulinek v soupeřově obraně znamenala pro Rusky stálé nebezpečí.

Ruský tým v druhé čtvrtině zlepšil podkošové doskakování a zpřesnil i kombinaci. Naopak české hráčky po několika zbytečných nedorozuměních v souhře umožnily Ruskám získat až desetibodový náskok - v 26. minutě vedly soupeřky 38:28. Ani toto manko bojovně hrající české hráčky ale nesrazilo do kolen.

Spásné tříbodové pokusy se vydařily Vítečkové a po ní i Mokrošové, kterou soupeřky ještě faulovaly a česká hráčka proměnila i následný trestný hod. Ruským basketbalistkám se ještě podařilo získat zpět sedmibodový náskok, ovšem se závěrečným klaksonem se povedl Křížové tříbodový pokus z velké vzdálenosti, který znamenal pouze čtyřbodovou ztrátu.

To přineslo přestávkovou vzpruhu českého týmu, který se pevně chytil naděje na zvrat a hned v úvodu druhého poločasu se podařilo bojovně hrajícím českým hráčkám otočit výsledek. Rusky znervózněly, jejich akce ztratily předcházející jistotu a přestala se jim i dařit koncovka.

Zápas se změnil v tuhou bitvu obranných systémů. České hráčky působily mnohem klidnějším dojmem, zejména Vítečková, Mokrošová a Machová se nebály vzít na sebe odpovědnost při střelbě z tříbodového území. Po půlhodině hry vedly české hráčky čtyřbodovým rozdílem 62:58.

Právě lepší střelbou z tříbodového území získaly postupně české hráčky v závěrečné čtvrtině slibný náskok 69:64. Neomylnou ruku měla zejména Vítečková, která proměnila všechny čtyři pokusy. Ruský trenér Grudin sáhl opět ke hře přes pivotky a zásluhou Stěpanovové se podařilo po kratší střelecké krizi českého týmu získat čtyři minuty před koncem Rusku zpět jednobodový náskok 70:69.

Z útlumu vytáhla české hráčky Machová, která vstřelila osm bodů po sobě, což znamenalo pětibodový náskok 77:72. A drama vrcholilo. Necelou minutu před koncem se vytáhla Kulichová, která proměnila oba trestné hody, což opět znamenalo návrat pětibodového náskoku. Rusky se snažily faulováním získat po trestných hodech míč, půl minuty před koncem Stěpanovová snížila na rozdíl tří bodů. Závěr ale český tým zkušeně zvládl a stejně jako loni ve finále ME nad Ruskem zvítězil.

MS basketbalistek - osmifinálová skupina F
Česko - Rusko 85:83 (21:22, 43:47, 62:58)
Nejvíce bodů: Vítečková 25, Machová 17, Mokrošová 14, Kulichová a Klimešová po 8 - Stěpanovová 28, Rachmatulinová 12, Korstinová 10. Rozhodčí: Rougier (Arg.), Mayberry (Austr.), Toure (Malaj.). Fauly: 20:24. Trestné hody: 29/22 - 23/15. Trojky: 11:6. Diváci: 1500.