Basketbalistky podlehly USA a čeká je Brazílie

SAO PAULO

České basketbalistky prohrály v pondělním závěrečném utkání osmifinálové fáze mistrovství světa v Brazílii s favorizovanými Spojenými státy americkými 50:63 po poločase 28:31. Díky předchozí nečekané porážce Francie od Číny obsadily svěřenkyně Jana Bobrovského ve skupině F druhé místo a po dni volna se ve středečním čtvrtfinále utkají od 18:00 SELČ s domácí Brazílií.

Další čtvrtfinálové dvojice tvoří Francie - Austrálie, Rusko - Španělsko a USA - Litva.

Mistryně Evropy držely se světovými šampionkami krok nečekaně v celém prvním poločase, ve kterém se oběma družstvům málo dařila střelba. Začátek zápasu přitom připomínal obvyklý scénář Dream Teamu, neboť hned z prvního útoku vstřelila Thomsonová koš. Američanky získaly šestibodový náskok, na kterém měla zásluhu také vychýlená muška českého týmu. Nervozitu zahnala až po třech minutách úvodním košem Vítečková.

Taktika vycházela jen částečně

Taktika trenéra Bobrovského využívat v útoku hru podkošových hráček vycházela jen částečně. Míče se sice dostaly ke Kulichové, té se ale na ruce přilepila smůla a ani jednou z podkošového prostoru netrefila cíl. Aktivně hrající české basketbalistky přesto postupně převzaly iniciativu. Přesnou hrou v obraně se jim podařilo vychýlit mušku Američanek, které oproti předcházejícím zápasům zůstaly pod 35 procenty úspěšnosti střelby.

Postupně se podařilo českým basketbalistkám snížit dokonce na dvoubodový rozdíl 10:12. Důrazné Američanky ale stačily trestat každou chybu soupeřek rychlými protiútoky. V bodovém rozletu je pozastavila trojka Mokrošové, které se podařilo snížit v 16. minutě opět na čtyřbodový rozdíl 19:23. Tři chyby v rozehrávce pak využily Američanky pohotově k desetibodovému vedení, ale bojovně naladěný český tým pracoval velmi efektivně v podkošových soubojích a manko jej nezlomilo. Po trojce Vítečkové a průnicích pivotky Večeřové se podařilo opět vykřesat jiskřičku naděje na zvrat v podobě pouze tříbodové ztráty před přestávkou.

Rychlé kombinační akce

Po změně stran ale opět přišly chvíle soupeře. Rychlostí kombinačních akcí získal záhy desetibodový náskok. Teprve po pěti minutách hry prolomila střeleckou smůlu českého týmu Vítečková. Hlavní zbraní Američanek v té době byla agresivní obrana hned po ztrátě míče ještě na polovině soupeřek.

Touto taktikou znepříjemňovaly českým hráčkám rozehrávku a získaly i několik míčů. Třetí čtvrtinu vyhrály basketbalistky USA 18:10 a náskok už nepustily. V závěru dostaly v českém týmu příležitost ke hře všechny hráčky. O lepší výsledek připravila družstvo pouze slabší koncovka, v posledních sekundách to alespoň částečně napravila Uhrová, jež tříbodovým pokusem upravila výsledek na přijatelný třináctibodový rozdíl.

Číňanky zaskočily Francii

Nejhůře druhé místo ve skupině zajistily Češkám v předchozím zápase Číňanky výhrou 66:64 nad Francií. Asiatky zaskočily první přemožitelky českého celku bojovným výkonem a nepříjemnou obranou. Po vyrovnaném poločase se Číňankám podařilo ve třetí čtvrtině otočit výsledek, ale v poslední minutě ještě vedly Francouzky o bod. Trojka Lan Pien pak znamenala nečekané vítězství Číny, ale ani to jí nakonec při bodové rovnosti s Ruskem a Francií na postup nestačilo.

Francouzky skončily ve skupině až čtvrté a čeká je vítěz skupiny E Austrálie, která potvrdila svoji dosavadní suverenitu snadnou výhrou nad Argentinou 83:49. Ve vítězném týmu se střelecky blýskla Lauren Jacksonová, autorka 30 bodů.

Výsledky - osmifinále:
Skupina F:
Česká republika - USA 50:63 (10:16, 28:31, 38:49).
Nejvíce bodů: Kulichová 10, Večeřová a Vítečková po 9, Klimešová 6, Veselá 5 - Parkerová a Thomsonová po 14, Taurasiová 13. Rozhodčí: Conde (Šp.), Crowley (Kan.), Yew Ho (Mal.). Fauly: 16:15. Trestné hody: 9/7 - 19/10. Trojky: 5:5. Diváci: 2000.
Čína - Francie 66:64 (18:20, 30:32, 49:43).
Nejvíce bodů: Li-ťie Miao 23, Siao-li Čchen 11, Nan Čchen a Lan Pien po 10 - Gomisová 14, Gillespieová 11.