Basketbalistky ve čtvrtfinále MS smetl brazilský uragán

České basketbalistky prohrály ve čtvrtfinále mistrovství světa s domácí Brazílií 51:75 a budou hrát ve skupině o páté až osmé místo. Jejich prvním soupeřem bude ve čtvrtek od 18:00 SELČ poražený z utkání Austrálie - Francie. Důrazné Brazilky připravily českým hráčkám kruté probuzení ze snu o medaili ve druhé čtvrtině, kdy zápas šňůrou sedmnácti bodů rozhodly. Po tomto úderu se už evropské šampiónky nevzpamatovaly.

Do základní sestavy se vrátila uzdravená Pavlíčková, která nahradila Klimešovou. Hned z prvního útoku zaznamenala první koš Veselá, ale to bylo naposledy, kdy český tým vedl. Bojovně naladěné Brazilky vzápětí odpověděly naprosto přesnou koncovkou. Každá střela na koš prolétla obroučkou a deseti body za sebou v průběhu necelých tří minut dokonale zmrazily české nadšení.

Malou naději na zvrat přinesla střídající Klimešová a její trojka, ještě jeden tříbodový koš zaznamenala Vítečková. Do konce čtvrtiny se stačily české hráčky ještě ze šoku vzpamatovat a po deseti minutách bylo vyrovnáno na 19:19.

Jenže po dvouminutové přestávce přišel další brazilský uragán. Takřka každý útok se domácím basketbalistkám podařilo zakončit. I když se české hráčky snažily rovněž o zakončení, jejich střely se jen odrážely od obroučky a míče většinou sbíraly dobře doskakující domácí pivotky. Trenér Bobrovský se pokusil zastavit nápor zařazením Mokrošové a Uhrové, ale brazilský tlak neutlumil.

Vražedné Brazilky nepolevovaly

Ve 25. minutě už české hráčky prohrávaly 19:37, když pět minut nedaly ani bod. V závěru poločasu se sice ještě vzchopily a zastavily alespoň další narůstání šestnáctibodového náskoku, ovšem prohraná čtvrtina 9:27 už naději na zvrat nedávala.

Hned po změně stran přišlo pět bodů kapitánky Machové, ale Brazilky jakékoli české vyhlídky rychle utnuly. Jejich dynamické hře s důrazem v osobních soubojích i při získávání míčů nestačily soupeřky čelit.

V poslední čtvrtině sice české hráčky opět zabojovaly, na rozdíl od domácích basketbalistek jim však nevycházela takřka vůbec koncovka. Vyburcované Brazilky ani na chvíli nepolevily z vražedného tempa, naopak ještě vystupňovaly svou agresivitu. Po zápase si za bouřlivých ovací zatančily společně s diváky vítěznou sambu a dál mohou doufat v zopakování triumfu z mistrovství světa v roce 1994.

Výsledek - čtvrtfinále:
Brazílie - Česká republika 75:51 (19:19, 46:28, 62:40)
Nejvíce bodů: Marquesová 23, Arcainová 15, de Oliveiraová 11 - Machová 10, Klimešová 9, Vítečková 7, Mokrošová 6, Veselá 5. Rozhodčí: Pilipauskas (Lit.), Rougier (Arg.), Ethierová (Kan.). Fauly: 14:18. Trestné hody: 22/12 - 9/4. Trojky: 5:5. Diváci: 10.000.