Basketbalistky podlehly Francii a budou nejlépe sedmé

SAO PAULO

Až v prodloužení prohrály české basketbalistky úvodní duel ve skupině o 5. - 8. místo na MS s Francií 78:79 a na turnaji skončí nejlépe sedmé. Jejich posledním soupeřem bude v pátek poražený z utkání mezi Španělskem a Litvou. Českým hráčkám tak nevyšla odveta za porážku ze základní skupiny, kde Francii podlehly 58:62, a nezopakují páté místo z olympijských her v Aténách.

V úvodu zápasu vzala režii do svých rukou kapitánka českého týmu Hana Machová, která k úspěšné trojce přidala další dva body. Francouzky se ale rychle vrátily do hry a dlouho se na obou stranách přelévalo skóre. I když po sedmi minutách Francie vedla 15:13, závěr první čtvrtiny zvládl navzdory několika ztrátám míčů při rozehrávce lépe český tým a získal náskok 20:17.

Stejně jako ve čtvrtfinále s Brazílií potkal české basketbalistky opět hned v úvodu druhé čtvrtiny střelecký výpadek. Francouzky toho využily k sedmibodové šňůře, po níž ve 14. minutě už opět vedly 24:20. Tentokrát se české hráčky dostaly z krize mnohem dříve. Pomohla jim k tomu i úspěšná trojka Machové, po níž snížily náskok soupeřek na rozdíl jednoho bodu. V závěru poločasu český tým zpřesnil obranu, nedával Francouzkám čas k připravení střeleckých pozic. Zlepšení se odrazilo postupně v získání sedmibodového náskoku před poločasem.

Jak hodnotíte působení českých basketbalistek na MS v Brazílii?
Hlasujte v anketě pod článkem.

Další výpadek potkal české basketbalistky hned po změně stran, kdy se jejich koncovka změnila v trápení. Často si předávaly míč jako horký brambor, spoluhráčky zůstávaly bez pohybu a rozehrávačkám neulehčovaly situaci. Francouzky situaci využily k bodové šňůře 12:2 a otočení stavu. Trápení ukončil až koš Pavlíčkové, po kterém se český tým částečně uklidnil.

Opět se nedařila koncovka

V urputné bitvě se českým hráčkám opět přestala dařit koncovka. Agresivní a dotěrná obrana ve francouzském podání byla pro český tým obtížnou překážkou. V závěru ale vytáhly české basketbalistky svou hlavní zbraň, kterou byla bojovnost a vymazaly devítibodový náskok soupeřek. Po dvou trojkách Vítečkové necelé čtyři minuty před koncem se podařilo vyrovnat na 63:63.

Závěrečné drama v normálním čase nerozhodlo. Po trestných hodech Machové 51 sekund před koncem vedl český tým 69:66, sedm vteřin před koncem ale Gillespieová trojkou vyrovnala. V poslední sekundě se pokusila Machová o průnik pod koš, v houštině soupeřek ale míč obroučkou neprolétl.

Prodloužení přineslo oboustranně nervózní a opatrnou hru. Ještě 35 sekund před koncem po koši Kulichové vedly české hráčky 77:76, soupeřky ale ještě otočily a vedly o dva body. V poslední sekundě po průniku Klimešové míč skákal na obroučce, ale nepropadl jí. Faulovaná Klimešová neproměnila hned první trestný hod a tím bylo po naději na případné další prodloužení.

MS basketbalistek - skupina o 5.-8. místo
Česko - Francie 78:79 (20:17, 35:28, 50:51, 69:69)
Nejvíce bodů: Machová 18, Vítečková 16, Kulichová 15, Veselá 14 - Grudaová 15, Gillespieová 13, Le Dréanová 12, Dumercová 10. Rozhodčí: Pacheco (Braz.), Černovová (Rus.), Moussa (Mal.). Fauly: 15:20. Trestné hody: 18/12 - 18/14. Trojky: 4:5. Diváci: 2000.