Basketbalisté Nymburka v duelu o první místo nezaváhali

Na basketbalisty Nymburka nevyzrály v lize ani Pardubice, které v sobotu v šestém kole v duelu o první místo v tabulce na půdě trojnásobných úřadujících šampionů podlehly 79:89. Nymburk tak získal v čele soutěže jednobodový náskok.

Na druhou pozici se posunul Děčín, který vyhrál v Poděbradech nad Sadskou. Pátou výhru si dnes připsal také ligový nováček z Liberce, který zdolal Ostravu. Bez vítězství dál zůstává BBK Brno, který podlehl v městském derby celku A Plus 69:102.

Souboj o první místo začaly lépe Pardubice, které těsně vyhrály první čtvrtinu a na začátku druhé utekly soupeři až na rozdíl osmi bodů. V 17. minutě však Sokolovský trojkou skóre otočil a po krátké přetahované si Nymburk vypracoval náskok, který už do konce zápasu nepustil. Hosté se snažili potrápit favorita střelbou z dálky, vyslali na domácí koš celkem 34 pokusů za tři body, ale ani třináct trojek jim nepomohlo.

"K zápasu jsme přistoupili bez koncentrace. Věděli jsme, co můžeme od týmu Pardubic očekávat, ale situaci jsme nezvládli a dostali se do těžké situace. Jedině v druhé čtvrtině jsme hráli podle plánu, kdy se nám dařilo dostat soupeře pod tlak," uvedl trenér Nymburka Muli Kacurin.

Děčín splnil na hřišti Sadské roli favorita až v druhém poločase. Třetí čtvrtinu vyhráli hosté 23:10 a soupeř už nedokázal odpovědět. Severočeši si pomohli k výhře jedenácti trojkami a 21 proměněnými trestnými hody, zatímco domácí dali jen tři z osmi šestek.

Liberec se rychle oklepal po předchozí premiérové porážce s mistrovským Nymburkem a vyhrál i druhé domácí utkání. Přitom úvod zápasu Kondorům nevyšel a prohrávali až o 14 bodů. V druhém poločase ale skóre otočili. "První poločas byl zatím náš nejhorší, jaký jsme v nejvyšší soutěži odehráli," řekl trenér Liberce Jan Slowiak. "Byli jsme nervózní, chyběl důraz. Po přestávce jsme se zvedli v obraně, což je naše základní zbraň. Jakmile jsme otočili stav, cítil jsem, že už zápas nepustíme. Střelce Prášila, který nás v první části drtil, postupně výborně eliminoval Ladislav Tóth," prohlásil kouč.

Liga basketbalistů - 6. kolo
ČEZ Basketball Nymburk - Synthesia Pardubice 89:79 (22:23, 47:37, 71:58)
Nejvíce bodů: Sokolovský a Diaz po 21, Votroubek 16, Nikkila 10 - Ames 25, J. Novotný 19, Mujagič 12, Trnka 10. Rozhodčí: Galajda, Vrážel, Karásek. Trestné hody: 20/16 - 10/8. Fauly: 16:19. Trojky: 7:13. Diváci: 951. Nejlepší hráč: Votroubek.
Kondoři Liberec - Ostrava 76:67 (11:23, 28:40, 48:55)
Nejvíce bodů: Tomaszek 17, Kraus 16, Landa a L. Tóth 15 - Prášil 28, Pospíšil 10, Bohačik a Procházka 9. Rozhodčí: Zachara, Macela, Znamínko. Trestné hody: 14/10 - 12/10. Trojky: 6:7. Diváci: 1200. Nejlepší hráč: L. Tóth.
Prostějov - Mlékárna Kunín 87:71 (22:16, 42:29, 67:45)
Nejvíce bodů: Korytek 17, Miloš 15, Crisp 14 - Williams 13, Timberlake 11, Pelikán 10. Rozhodčí: Dolinek, Paulík, Večeřa. Trestné hody: 23/15 - 15/13. Fauly: 17:20. Trojky: 10:4. Diváci: 1600. Nejlepší hráč: Korytek.
Sadská - Děčín 63:82 (12:14, 33:35, 43:58)
Nejvíce bodů: Lyle 22, Rivers 15, Formánek a Vukotič po 6 - Sanders 15, Balík 12, Panáček 11, Jiráň 10. Rozhodčí: Šedivý, Jedlička, Kučera. Trestné hody: 8/3 - 23/21. Fauly: 24:18. Trojky: 4:11. Diváci: 150. Nejlepší hráč: Lyle.
Ústí nad Labem - USK Praha 106:99 (27:19, 54:47, 82:73)
Nejvíce bodů: Argrett 30, Henry a P. Novotný po 23, Holešovský a Vrchota po 13 - Andelija 23, Kunst 20, Rerko 14, Bosák 13. Rozhodčí: Vyklický, Rozsypal, Hruša. Trestné hody: 33/18 - 35/27. Fauly: 24:22. Trojky: 6:12. Diváci: 800. Nejlepší hráč: Argrett.
BBK Brno - A PLUS ŽS Brno 69:102 (13:35, 37:58, 53:83)
Nejvíce bodů: Slezák 25, Prater 23, Wiedner a Práznovský po 5 - Machač 26, Benda 22, Prach 20, Vrubl 14, Skála 13. Rozhodčí: V. Lukeš, Vondráček, Kapl. Fauly: 21:23. Trestné hody: 18/13 - 16/10. Trojky: 8:8. Diváci: 347. Nejlepší hráč: Machač.