Rubriky:

MS basketbal 2010

Americké basketbalistky už nechtějí plakat, proto potřebují zlato

24. září 2010 13:33 - OSTRAVA

Bronz z minulého šampionátu oplakaly. Americké basketbalistky otevřeně přiznávají, že do Česka si přijely pro zlato, které by bylo už osmé v historii. „Jiná medaile by nejen pro celý tým, ale i všechny naše fanoušky byla zklamáním,“ říká trenér Geno Auriemma.

 

Jaroslav Ožana, ČTK

„Není to ale jako před dvaceti lety, kdy USA prošly lehce turnajem a děvčata si jen vybírala, co si obléct na přebírání zlatých medailí. Je jiná doba, soupeřky se hodně zlepšily. Náš cíl se však nezměnil,“ míní kouč, jenž má k dispozici i hvězdy WNBA. „Přijely jsme pro titul, i když takhle to cítí víc týmů. Australanky obhajují zlato, nelze brát na lehkou váhu ani Rusky,“ říká kapitánka Sue Birdová, patřící spolu s Cashovou do sestavy vítězek ze Seattlu.

Největším americkým esem může být 28letá Diana Taurasiová, která má olympijské zlato z Atén i Pekingu. „Víme, proč jsme tady. Minule v Brazílii jsme prohrály jediný zápas z devíti a skončily třetí, takže letos chceme jít soustředěně od prvního kroku bez zaváhání,“ líčí nová posila Fenerbahce Istanbul, kde bude spoluhráčkou české kapitánky Horákové.

V týmu i rozehrávačka pražského USK

Do nominace USA se dostala i rozehrávačka pražského USK Lindsay Whalenová. „V přípravném kempu byla skvělá, šanci si zaslouží. Mám ji rád, jako hráčku i jako člověka, pomáhá utvářet správný týmový duch,“ soudí Auriemma. „Pro mne je šampionát v Česku vrcholnou událostí kariéry, za každou minutu na hřišti jsem vděčná. Snažím se odvést co nejlepší práci pro tým,“ říká Whalenová.

Úvodní zápas s Řeckem zvládly Američanky v pohodě, i když pro Auriemmu, jenž ve své trenérské kariéře získal sedm titulů v zámořské univezitní soutěži NCAA, to byl debut na šampionátu. „Cítil jsem tlak z toho, že nekoučuji univerzitní tým, o který se zajímají pouze lidé v Connecticutu. Najednou mám na starosti americký výběr, na který s očekáváním hledí celá země. Asi jsem byl před utkáním nervóznější než kdy jindy,“ svěřil se americký kouč.

„Spojené státy hrály velmi disciplinovaně jak v obraně, tak i v útoku. Mají tu skvělé hráčky, které v každé situaci vědí, co dělat. Zkoušeli jsme na ně různé varianty hry, ale absolutně jim nestačily na doskoku,“ hodnotil řeckou premiéru na MS Kostas Missas.

Martin Kézr, Právo

Zrušit


Časová osa: MS basketbal 2010

Filtr článků - MS basketbal 2010