Švédský válec florbalistky zbrzdily, ale nezastavily

VÄSTERAS

Dvě minuty si české florbalistky užívaly vedení nad švédskými mistryněmi světa, do 25. minuty statečně držely proti týmu pořadatelské země mistrovství světa vyrovnaný stav. Pak ale největší favoritky začaly úřadovat a připravily Češkám první porážku na šampionátu - 1:6.

Florbal Švédsko - ČR

Konečně se Bombardier Arena i na zápas svěřenkyň trenéra Jaroslava Markse slušně zaplnila, dorazilo 1250 diváků. „Atmosféra byla dobrá, i když na první zápas Švédek bylo úplně plno, tak jsme doufaly, že přijde víc lidí. Ale zase jsme aspoň slyšely slovenské hráčky, jak nám fandily,“ popisovala gólmanka českého výběru Jana Christianová.

Ta si na nedostatek práce rozhodně nemohla stěžovat, Švédky ji ostřelovaly ze všech stran. „Ale takové zápasy mě strašně baví, víc než třeba proti Američankám, kdy člověk musí dávat pořád pozor, ale jde na něj jen pár střel,“ líčila brankářka.

Švédská převaha byla v průběhu zápasu čím dál markantnější. „V první třetině se jen rozehrávaly, než pochopily, že na to mají méně času než proti těm outsiderům,“ popisovala útočnice Dominika Šteglová. Od poloviny zápasu se už skandinávský stroj rozjel naplno. „Bylo strašně těžké to udržet, přece jen měly míček asi z 90 procent pod kontrolou,“ uznávala Christianová. „Ve třetí části už jsme možná nestačily fyzicky,“ přemítala.

Závěrečnou část tak domácí reprezentantky vyhrály jasně 3:0. „To je škoda, ale jinak musím holky pochválit, hrály nadšeně i bojovně,“ netajil se spokojeností trenér Jaroslav Marks, byť věděl, že pošetřit síly na úterní klíčový zápas o postup s Norskem se nepodařilo. „To ani nešlo šetřit se proti Švédkám, to bychom dostaly dvacet gólů,“ tušil. „Chtěly jsme to dohrát tak, aby bylo skóre důstojné, to se myslím podařilo,“ přitakávala útočnice Klára Rozumová.

Proti Norsku v úterý od 16:30 stačí českému týmu remíza, do branky se postaví Hana Váňová.

MS florbalistek ve Västeras (Švédsko):
Elitní kategorie:
Skupina A:
Švédsko - Česká republika 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 8. Lindströmová (Dahlerusová), 25. Kristofferssonová (Widarová), 30. Dahlerusová (Lindströmová), 46. Wikströmová, 53. Wikströmová (Tjärnströmová), 59. Widarová (Wikströmová) - 6. Koníčková (Szotkowská). Rozhodčí: Bienkowski, Chomnicki (oba Pol.). Vyloučení: 1:0. Bez využití. Diváci: 1253.
Sestava ČR: Christianová - Moťková, Kalecká, Šimáčková, Billá, Párysová, Macurová, od 21. navíc Bartošová - Jarolímová (41. Rozumová), Novotná, Šindelová - Křížová, Šteglová, Jílková - Rullová, Szotkowská, Koníčková.
Norsko - Lotyšsko 2:2 (0:1, 2:1, 0:0)
Branky: 25. Pettersenová, 26. Havreová - 17. Varsaová, 26. E. Bankavová.
Skupina B:
Finsko - Dánsko 6:1 (1:0, 3:1, 2:0)
Branky: 16. Suomalainenová, 30. Ukkonenová, 35. Kujalaová, 36. Yläsuová, 57. Alanková, 59. Merikantová - 37. Lauridsenová.
Švýcarsko - Rusko 8:0 (2:0, 2:0, 4:0)
Branky: 10., 43., 47., 55. a 57. Rüttimannová, 13. Morfová, 25. Ulberová, 34. Benzová.
Kategorie B:
Skupina C:
Singapur - Austrálie 2:1 (0:0, 1:1, 1:0), Nizozemsko - Itálie 9:2 (5:0, 3:1, 1:1).