Florbalisté Vítkovic zdolali Tunet a jsou ve finále EP

Florbalisté Vítkovic dosáhli historického úspěchu na Evropském poháru v Lotyšsku, když v semifinále porazili norský Tunet 6:2 a zahrají si o zlato se švédskou Sorvretou. Čtyřmi body za gól a tři asistence se na tom podílel Milan Tomašík, dvě branky a jednu přihrávku zaznamenal Jan Jelínek. Finále s favorizovaným soupeřem, přes kterého prošli Ostravané po překvapivé výhře 7:6 v základní skupině mezi nejlepší čtyři, se hraje v sobotu od 17:00.

Ostravané byli v utkání favoritem, v úvodním dějství měli převahu, ale branky se nedočkali. Hned po 36 vteřinách druhé části ale Jelínek využil přesilovku a ve 24. minutě zvýšil na 2:0 Ťopek. V polovině utkání sice snížil v početní převaze Saetrang, ale v 36. minutě Tokoš vrátil českému vicemistrovi vedení. Za 72 vteřin ale znovu zdramatizoval vývoj další využitou přesilovkou Snellingen.

Závěrečné dějství ale ovládly Vítkovice. Při Ringwallově trestu se nejdříve trefil Polášek, v 56. minutě se ve výhodě čtyř proti třem prosadil Tomašík a za 16 vteřin při hře čtyř proti čtyřem uzavřel skóre svou druhou trefou v utkání Jelínek.

Vítkovičtí tak mají zajištěné stříbro a překonaly výkony Tatranu Střešovice, který v historii Evropského poháru a jeho předchůdce Poháru mistrů obsadil čtyřikrát čtvrté místo.

Florbalistky Herbadent SJM skončily páté

Florbalistky Herbadent SJM Praha 11 skončily na Evropském poháru v Lotyšsku páté, když v duelu o konečné umístění rozdrtily tamní Rubene 10:1. České mistryně se i tak rozloučily s turnajem zklamané, protože nenavázaly na dvě třetí místa a jednu čtvrtou pozici z minulých tří ročníků.

Lotyšské mistryně držely dlouho s Herbadentem krok, přestože byly pod tlakem. Až po bezbrankové úvodní části přišel v druhém dějství střelecký koncert Pražanek. Po 31 vteřinách otevřela skóre Jílková, za další půlminutu se trefila Šindelová. Už před závěrečnou částí vedly Češky 6:0 a v poslední dvacetiminutovce dovršily desítku, přičemž Lotyškám předtím povolily alespoň čestný úspěch.

Evropský pohár ve Valmieře a Koceni (Lotyšsko)
Muži
Semifinále:
1. SC Vítkovice - Tunet IBK (Nor.) 6:2 (0:0, 3:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 21. a 56. Jelínek, 24. Ťopek, 36. Tokoš, 50. Polášek, 56. Tomašík - 31. Saetrang, 38. Snellingen.
SSV Helsinky - Storvreta IBK (Švéd.) 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Branky: 16. Järvi, 36. Järvinen, 46. Lax - 24. a 54. Stenberg, 11. Öhman, 55. Holtz.
O 5. místo:
RTU/Inspecta (Lot.) - Wiler-Ersigen (Švýc.) 7:13 (2:1, 2:7, 3:5)
O 7. místo:
SK Augur (Est.) - Team Aarhus (Dán.) 10:3 (2:0, 3:0, 5:3)
Ženy
O 5. místo:
Herbadent SJM Praha 11 - Rubene (Lot.) 10:1 (0:0, 6:0, 4:1)
Branky: 21. a 43. Jílková, 22. a 34. Šindelová, 27. a 59. Urbánková, 33. Šteglová, 38. Košturiaková, 53. Jarolímová, 58. Skořepová - 52. Liceová.
Semifinále:
IKSU (Švéd.) - Red Ants Rychenberg (Švýc.) 6:5 (1:2, 3:1, 2:2)
Branky: 17. a 52. Söderqvistová, 24. Edbergová, 26. Wikströmová, 27. Eiremoová, 48. Ekblomová - 19. a 23. Stadelmannová, 19. a 59. Nötzliová, 49. Hofstetterová.
Piranha Chur (Švýc.) - SC Classic (Fin.) 7:6 v prodl. (3:3, 1:3, 2:0 - 1:0)
Branky: 17. a 66. Rossierová, 19. a 54. Ulberová, 11. Martiová, 33. Zwinggiová, 48. Russiová - 3., 25., 25. a 39. Saarinenová, 14. Luomaniemiová, 19. Pöllänenová.
O 7. místo (Koceni):
Frederikshavn Bulldogs (Dán.) - Energa Olimpia Osowa Gdaňsk (Pol.) 2:4 (0:0, 1:3, 1:1).