Promrzlý florbalový gólman Rytych: Koukal jsem, jak pěkně jsme hráli

HELSINKY

Jedna střela za první třetinu, jedna za druhou. Brankář florbalové reprezentace David Rytych se v prvním zápase na mistrovství světa ve Finsku proti Italům příliš nenadřel. Radost z vychytané nuly po jasném vítězství 16:0 mu to ale nekazilo, s čistým kontem vyhrál český tým na světovém šampionátu po deseti letech.

Brankář florbalové reprezentace David Rytych

Jak těžký je pro brankáře zápas, v němž na něj jde celkem osm střel, z toho jen dvě za úvodní dvě třetiny?

Stál jsem tam, koukal, jak pěkně hrajeme, ale zároveň jsem se musel koncentrovat, abych nic nepustil. Italové neměli těžké střely, kluci mi pomohli tím, jak bránili. Byl to takový lehčí zápas, vedli jsme vysokým rozdílem, tak jsem chtěl udržet nulu, na mistrovství světa je má první.

Platí se za nulu do týmové kasy?

Ještě nevím, ale kluci už něco naznačovali…

Bylo těžké se udržovat v provozní teplotě, když většina zápasu se odehrávala před brankou Italů?

Bylo. Pod povrchem je položený led, když na mě nešlo moc střel, tak jsem trochu ztuhlý.

Zima tedy šla hlavně od země?

Při rozcvičce, když tam stojíte, to bylo znát. Proti silnějším soupeřům, kdy to bude nahoru dolů, to ale vnímat nebudu.

Je to obvyklé, když se hraje v hokejových halách?

Třeba před dvěma lety na mistrovství světa v Ostravě a Praze to bylo udělané líp.

Jste známý tím, že máte soupeře dobře nastudované, zkoumal jste před zápasem i italské útočníky?

Vůbec. Jen nám trenér říkal, že tam mají pár kluků ze Švýcarska, jinak jsme se o tom nebavili.

Proti Japoncům bude v neděli chytat Tomáš Kafka, jste s trenérem Trnavským domluveni, jak se budete střídat?

Já se dozvěděl večer před zápasem na poradě, že půjdu do branky, dál zatím domluveni nejsme.