Čeští florbalisté vydřeli remízu s Nory. Ve čtvrtfinále MS se vyhnou Švédům

HELSINKI

Čeští florbalisté remizovali v závěrečném duelu ve skupině D na MS ve Finsku s Norskem 4:4. Do čtvrtfinále tak postoupili z prvního místa a o postup do semifinále se pravděpodobně utkají ves středu od 19:30 s Estonskem a vyhne se tak favorizovanému Švédsku.

Čeští florbalisté po utkání s Japonskem

Češi se museli hned v úvodu bránit, protože byl po 25 vteřinách vyloučen za hru rukou Zálesný. Norové měli šanci se dostat do vedení, ale střelu Straeteho gólman Kafka vyrazil rukou na horní tyč. Pak prověřil gólmana Tatranu Střešovice dvakrát Fauskanger, který dnes 39. startem na mistrovství světa překonal rekord českého útočníka Radima Cepka. Skóre otevřel český tým, když při vyloučení Glena Evensena vystřelil do odkryté branky Zálesný po krásné Richtrově křížné přihrávce.

Zvýšit mohl Šebek, nevyšla ani přihrávka Sladkého do brejku na Tomašíka a po kombinaci přestřelil osamocený Garčar. Mezitím Zálesný pomohl zlikvidovat přečíslení dvou na jednoho a v 19. minutě pak útočník švédského Warbergu po přihrávce Skalíka v úniku chytře překonal bekhendem gólmana Näsholma. Před pauzou ještě Brus střelou zpoza poloviny trefil pravou tyč a z dorážky Tomašík zase tu levou.

Češi ztratili tříbrankový náskok

Druhé dějství načal šancí Sikora, ale pokračovala spíše taktická bitva. Norové nepřekonali českého brankáře ani při vyloučení Sladkého, kdy stříleli Kronberg a Fauskanger. Po faulu Nielsena na Fridricha mohl zvýšit z trestného střílení Garčar, ale jeho blafák do forhendu vykopl pravou nohou Näsholm. Norové se ubránili i v oslabení a 54 sekund před druhou přestávkou snížil střelou od pravého mantinelu Straete.

Přesně po dvou minutách závěrečného dějství zvýšil střelou z půlky Jelínek a v 47. minutě po chybě Espena Evensena upravil už na 4:1 Chrápek. Norové se ale vrátili do hry po zbytečném vyloučení Tomašíka. V 51. minutě po akci jediných dvou účastníků všech osmi mistrovství světa Fauskangera s Raymondem Evensenem Kafka inkasoval podruhé a za 33 vteřin skóroval i Straete. V 55. minutě vyrovnal tečí Nielsenovy střely Kronberg.

Následovalo tak drama. Näsholm vychytal několik šancí a po jeho výhozu málem otočil skóre kapitán Kronberg. Výsledek nezměnila ani šance Ostřanského a závěrečná power play Norů.

Mistrovství světa florbalistů v Helsinkách a Vantaa:
Skupina B:
Polsko - Švýcarsko 2:12 (0:3, 1:4, 1:5)
Branky: 32. Chlebda, 54. Daniel Girys - 16., 16. a 30. M. Hofbauer, 48., 53. a 56. Stucki, 19. Bichsel, 21. Krähenbühl, 29. Gerber, 38. Ch. Hofbauer, 51. Antener, 52. Mühlethaler.
Singapur - Lotyšsko 1:27 (0:15, 1:5, 0:7)
Branky: 26. Hafeez - 20., 22., 55. a 57. Raitums, 40., 43., 46. a 50. Lisovskis, 6., 8. a 32. Atis Blinds, 12., 14. a 17. Jekabsons, 3. a 17. Juškevičs, 5. a 23. Malkavs, 18. a 55. Rajeckis, 1. Jansons, 7. Silinš, 8. Abramovs, 9. Laivinš, 19. Skudritis, 26. Kostusevs, 50. Preiss.
Tabulka:
1. Švýcarsko 2 2 0 0 18:4 4
2. Lotyšsko 2 1 0 1 29:7 2
3. Polsko 2 1 0 1 12:16 2
4. Singapur 2 0 0 2 5:37 0
Skupina D:
Česká republika - Norsko 4:4 (2:0, 0:1, 2:3)
Branky a nahrávky: 9. Zálesný (Richter), 19. Zálesný (Skalík), 42. Jelínek (Tomašík), 47. Chrápek - 40. Straete (Sletten), 51. R. Evensen (Fauskanger), 52. Straete (Eriksen), 55. Kronberg (Nielsen). Rozhodčí: Erhard, Renz (oba Fin.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 555.
Česká republika: Kafka - Chrápek, Jakůbek, Deutsch, Garčar, Jelínek, Brus - Skalík, Sikora, Zálesný - Ostřanský, Fridrich, Richter - Sladký, Tomašík, Jendrišák. Trenéři Tomáš Trnavský, Filip Vítek a Jan Vavrečka.
Norsko: Näsholm - Skistad, E. Evensen, Nielsen, Rognlien, Sletten, Isnes - G. Evensen, Kronberg, Midtsveen - Eriksen, Olesen, Torp - R. Evensen, Straete, Fauskanger - Snellingen. Trenéři: Johnny Petersen, Erik Haeren a Frank Nordseth.
Itálie - Japonsko 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
Branky: 13. Ilmer, 31. Ludolini, 39. Casagrande - 7. Kondo.