Vítkovice - Chur 2:1Florbalistky Vítkovic jsou ve finále Poháru mistrů

Florbalistky Vítkovic porazily v semifinále Poháru mistrů v Curychu švýcarský celek Piranha Chur 2:1 a už před finálovým soubojem se švédským Djurgaardenem dosáhly na největší úspěch v historii českého ženského florbalu. Ostravanky otočily výsledek ve třetí třetině, v čase 58:11 rozhodla Kamila Paloncyová. Boj o zlato je čeká v neděli v poledne s Djurgaardenem, který vyhrál nad finským SB-Pro 8:4.

Chur vedl už od páté minuty, kdy překonala brankářku Lenku Kubíčkovou česká útočnice Hanka Lacková. Stav se pak nezměnil ani ve dvou přesilovkách švýcarského celku, ani při trestu Lackové. Vítkovice pak při souběžném trestu Putziové na pět a Karjalainenové na dvě minuty nevyužily celých 120 vteřin v pěti proti třem.

Ale 13 vteřin před koncem dlouhé přesilovky už vyrovnala Anna Niemcová. Ostravanky udeřily znovu v 59. minutě, kdy přihrávku Ivany Šupákové proměnila před brankou nehlídaná Paloncyová. "Je to krásné, snažil se o to celý tým, celou dobu jsme držely skvělý výsledek a tohle už byla třešnička. Jsme tam, což je důležité," řekla osmnáctiletá Paloncyová serveru florbal.cz.

Do hry šla až po první třetině za Martinu Mahdalovou. "Trenéři rozhodují o sestavě a ví proč. Dvakrát to vyšlo, na mě je, abych se po tu dobu, co jsem na hřišti, ukázala v tom nejlepším světle, a dnes to vyšlo," radovala se autorka životní trefy.

Dosud největšími úspěchy českých florbalistek na Poháru mistrů byla třetí místa Tatranu Střešovice (1999) a jeho pokračovatelů Děkanky (2008), Tigers SJM (2009) a Herbadent SJM Praha 11 (2011 a 2012). Dvojnásobné české šampionky Vítkovice startují na turnaji poprvé, protože po triumfu v roce 2000 se účasti v Göteborgu z finanční důvodů vzdaly.

V mužské kategorii švýcarský šampion SV Wiler-Ersigen s českým útočníkem Danielem Šebkem a asistentem trenéra Radkem Sikorou do finále nepostoupil. V semifinále prohrál s finským Happee Jyväskylä 4:7 a nepomohla mu ani trefa Šebka, který ve 30. minutě dostal svůj tým do vedení 2:1. Happee se utká o triumf v neděli od 15:00 se švédským Falunem. Obhájci vítězství zdolali domácí Grasshopper Curych 8:6.

Pohár mistrů ve florbalu v Curychu:
Ženy - semifinále:
1. SC Vítkovice - Piranha Chur 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 51. Niemcová (Enenkelová), 59. Paloncyová (Šupáková) - 5. Lacková (Luomaniemiová). Rozhodčí: Kirjonen, Sirkka (oba Fin.). Vyloučení: 2:2, navíc Putziová (Chur) 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 489.
Djurgaarden - SB-Pro Nurmijärvi 8:4 (3:2, 3:2, 2:0)
Branky: 31., 34. a 43. Lindströmová, 1. a 3. Sjödinová, 8. Mattssonová, 36. Dahlströmová, 57. Varliová - 14. a 24. Häggströmová, 8. E. Kujalaová, 40. Hietamäkiová.
Muži - semifinále:
Wiler-Ersigen - Happee Jyväskylä 4:7 (1:1, 1:2, 2:4)
Branky: 50. a 59. Mendelin, 4. Väänänen, 30. Šebek - 36., 52. a 59. Heikkinen, 49. a 55. Kotilainen 13. Kauko, 31. Hynynen.
Grasshopper Curych - Falun 6:8 (3:3, 1:2, 2:3)
Branky: 12. a 38. z trestného střílení Meier, 14. K. Nilsson, 16. Ladner, 55. Helfenstein, 59. Zurcher - 13., 45. a 49. Galante-Carlström, 14. a 25. Hallen, 14. Andriansson, 35. Enström, 60. Johansson.