Rubriky:

Florbal

Vyrovnají historický úspěch? Florbalisté zkusí překazit severské finále

13. prosince 2014 05:55 - Göteborg

Výsledkový propadák jako před dvěma lety už rozhodně nepřijde. Ale to českým florbalistům ke spokojenosti nestačí, z Göteborgu se chtějí vracet s medailí. Pokud v sobotním semifinále (od 13.00 na ČT Sport) porazí Finy, budou mít jistotu, že minimálně vyrovnají historické stříbro z roku 2004. V případě porážky dostanou šanci na reparát ještě v nedělním boji o bronz.

 

Martin Flousek, ČFbU

Historická bilance je krajně nepříznivá. Z 32 zápasů dokázali Češi vyhrát jen dva. Jenže svěřenci Radima Cepka a Zdeňka Skružného cítí šanci postavit statistiky na hlavu. „Vnitřní sila v týmu je, věříme, že se do finále dostaneme a medaili získáme,“ říká útočník Matěj Jendrišák s odhodláním narušit očekávaný souboj o zlato Švédsko–Finsko.

Kvalita naroste

Mistrovství světa se o víkendu překlápí do obdoby Euro Floorball Tour, seriálu, v němž se potkávají čtyři dlouhodobě nejlepší týmy florbalové planety. „Teď nás bude čekat úplně jiná obrana než ve čtvrtfinále proti Dánsku,“ ví kouč Radim Cepek. „Tempo, nasazení i kvalita budou mnohem vyšší,“ očekává i Jendrišák.

„Jsem rád, že jsme relativně v klidu postoupili do semifinále, protože před dvěma lety se nám to nepodařilo a o to větší jsme měli motivaci,“ připomíná Jendrišák až sedmé místo ze šampionátu ve Švýcarsku. Ostatně i před čtyřmi lety v Helsinkách, kde český tým získal bronz, byla cesta do medailových bojů mnohem trnitější.

Finové se snažili tým omladit, jenže postupem času zjistili, že se bez ostřílených mazáků neobejdou. A tak už po hale Scandinavium v bílém dresu opět pobíhají i legendy Mika Kohonen, Tero Tiitu a Rickie Hyvärinen.

Mix mládí a zkušeností

„Mají ten mix výborně udělaný. Jsou tam mladí kluci jako Kailiala, který je ve finské lize jako vítr a dává tři body za zápas, a zároveň zkušené hráče, kteří v těch důležitých chvílích vědí, kdy podržet balónek a kdy se vrhnou do útoku,“ vypozoroval obránce Michal Podhráský, jediný český reprezentant působící ve finské lize.

Přesto si Češi reprezentaci Suomi vesměs přáli o něco více než domácí suverény ze Švédska. „Je to lepší cesta,“ věří Jendrišák. „Ale když jsme tady viděli zápas se Švédy, tak Fini mají pořád výbornou kvalitu a perfektní první lajnu,“ hodnotí útočník švédského Linköpingu.

Čeští florbalisté nemají mnoho času na regeneraci, semifinále se hraje jen 21 hodin po souboji s Dánskem. Finové měli o den odpočinku navíc. „Síly ubývají, ale to k tomu patří. Připravovali jsme se na to, podobný systém je i na Euro Floorball Tour,“ připomíná Jendrišák. „Navíc v závěru souboje s Dánskem se nám povedlo ušetřit nějaké síly,“ doplňuje Podhráský.

Michal Osoba (Göteborg), Sport.cz

Zdolají čeští florbalisté na MS tým Finska a zahrají si o titul?

Zrušit


MS florbal 2014

 • Čtvrtfinále

 • 11.12.14      19:00
  Švédsko Švédsko Estonsko Estonsko
  17:0
 • 12.12.14      19:00
  Švýcarsko Švýcarsko Lotyšsko Lotyšsko
  6:1
 • 12.12.14      16:00
  Česká republika Česko Dánsko Dánsko
  5:1
 • 11.12.14      15:30
  Finsko Finsko Norsko Norsko
  6:1
 • Semifinále

 • 13.12.14      17:15
  Švédsko Švédsko Švýcarsko Švýcarsko
  10:1
 • 13.12.14      13:00
  Česká republika Česko Finsko Finsko
  3:6
 • Finále

 • 14.12.14      15:30
  Švédsko Švédsko Finsko Finsko
 • 14.12.14      12:00 O 3. místo
  Švýcarsko Švýcarsko Česká republika Česko
  3:4

Časová osa: Florbal

Filtr článků - Florbal