Urbánková má s Morou jako první česká florbalistka Pohár mistrů, mužům potřetí v řadě kraloval Falun

Mladá Boleslav

Útočnice Tereza Urbánková dosáhla jako první česká florbalistka na triumf v Poháru mistrů. Radovala se v dresu švédského celku KAIS Mora, který ve finále v Mladé Boleslavi porazil finský Classic po obratu 13:6. Čtyřiadvacetiletá bývalá hráčka Vítkovic, Herbadentu Praha 11 SJM a Chodova do zápasu zasáhla až za rozhodnutého stavu v 56. minutě. Ve finále mužské kategorie dominoval potřetí za sebou švédský Falun.

Florbalistky švédské Mory s pohárem pro vítězky Poháru mistrů.

Začátek utkání ale vyšel týmu z Tampere. V první třetině získaly pro Classic dvoubrankový náskok Eliisa Alankoová a Kauppilaová a ve 24. minutě upravila Rantalaová už na 3:0. Kralování švédských klubů ale ani na osmém turnaji šampiónů za sebou neskončilo.

Do konce druhé třetiny otočily stav na 5:3 Karlssonová, Tschopová, Petra Hanssonová, Andreasonová a Holmbomová. A to ještě Wijková ani Tschopová neproměnily trestná střílení. V závěrečném dějství už si Mora výhru pohlídala.

Urbánková, která si připsala v power play Classic asistenci u trefy Wallové na 11:5, napodobila brankáře Davida Rytycha. Ten jako jediný český florbalista triumfoval v Poháru mistrů v roce 2011 také v Mladé Boleslavi s SSV Helsinky.

V zápase o páté místo vyhrál Herbadent Praha 11 SJM nad norskou Sveivou 6:3.

Ve Wileru smutnili i tři Češi

Florbalisté Falunu zdolali ve finále švýcarský SV Wiler-Ersigen 3:2. Vyrovnaný boj rozhodl ve 48. minutě útočník Alexander Galante Carlström. Porážku museli strávit tři Češi v barvách Wileru - obránce Daniel Šešulka, útočník Daniel Šebek a asistent trenéra Radek Sikora.

Falun ve snaze vyrovnat výkon AIK Stockholm, který ovládl turnaj šampionů třikrát za sebou v letech 2006 až 2008, začal dobře. V páté minutě po brejku překonal Wolfa Enström a převahu v první třetině ještě zúročil dalším gólem Skog.

Wiler se nevzdal, před polovinou utkání překonal Rehna Mendelin a v 35. minutě vyrovnal v přesilovce Väänänen. Favorit ale rozhodl ve 48. minutě díky Galantemu Carlströmovi a prodloužil kralování švédských klubů na Poháru mistrů o čtvrtý ročník.

Wiler, který má triumf ze sezóny 2004/05, nedokázal napodobit čtyři roky staré vítězství SSV Helsinky. V jeho dresu tehdy slavil také v Mladé Boleslavi zatím jediný český vítěz v mužské části - brankář David Rytych.

Pohár mistrů ve florbalu v Mladé Boleslavi
Ženy - finále:
KAIS Mora - Classic 13:6 (0:2, 5:1, 8:3)
Branky: 25., 52. a 54. Karlssonová, 38., 54. a 58. Andreasonová, 40. a 59. Holmbomová, 31. Tschopová, 33. P. Hanssonová, 52. Wijková, 55. I. Hanssonová, 58. Wallová (Urbánková) - 12. a 56. Eliisa Alankoová, 15. Kauppilaová, 24. Rantalaová, 46. Suomelaová, 60. Suomalainenová. Rozhodčí: Larinovs, Gross (oba Lot.). Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. Diváci: 817.
O 5. místo:
Herbadent Praha 11 SJM - Sveiva IB 6:3 (2:1, 2:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 16. Kubišová (L. Pilíková), 17. D. Šteglová (Hubáčková), 31. Steinbachová (Polívková), 38. Kubišová (L. Pilíková), 57. Košturiaková (Sádková), 60. Čapková - 8. Vestinová (Isjominová), 55. Bilinská z trestného střílení, 60. Bilinská (Vestinová). Rozhodčí: Soderman, Boström (oba Švéd.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 412.
Muži - finále:
IBF Falun - SV Wiler-Ersigen 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)
Branky: 5. Enström, 13. Skog, 48. Galante Carlström - 29. Mendelin, 36. Väänänen. Rozhodčí: Heinola, Marttinen (oba Fin.). Vyloučení: 1:0. Využití: 0:1. Diváci: 1420.