Lotyšsko - Česko 2:15Česky na úvod mistrovství světa zničily Lotyšky rozdílem třídy

Tampere

Ve velkou exhibici proměnily české florbalistky svůj první zápas na letošním mistrovství světa. Ve finském Tampere deklasovaly Lotyšsko 15:2. Čtyřmi góly se na vysokém vítězství podílela Eliška Vrátná.

Čská florbalistka Hana Sládečková střílí na lotyšskou branku.

Češky měly od úvodu převahu, ale jako první se prosadil pátý tým minulého šampionátu v Brně a Ostravě. Po 111 vteřinách trefila pravý horní roh branky Ametereová. Odpověděla Vrátná, která překvapila z dálky Višněvskou a obrat zařídila práce Krupnové s Urbánkovou ve velkém brankovišti. Zaváhání české defenzivy nabídlo vyrovnání Isjominové.

Favoritky ale opět strhly vedení na svou stranu po dorážce Krupnové. Přes převahu českého výběru mohly Lotyšky vyrovnat po šanci Garklavové a pak v 15. minutě Paloncyová odvracela balónek těsně před brankovou čárou. Chybu Lotyšek naopak potrestala Vrátná a po 27 vteřinách druhé části v přesilovce zvýšila Ratajová už na 5:2.

Ve 30. minutě završila hattrick Vrátná, kterou ideálně uvolnila Jarolímová. Skóre ještě ve druhé části navýšily Řepková, Koníčková a opět Vrátná.

V závěrečné třetině se dostaly do hry i náhradnice Rybičková, Bočanová a Enenkelová, naopak odpočívaly Jarolímová, Ratajová a Vrátná. Gólmanku Kirilovovou, která vystřídala Višněvskou, ještě překonaly šestkrát. Dvakrát skórovala Mlejnková, jednou Vojáčková, Urbánková, Čapková a Billá.

Finky udělaly velký krok k výhře ve skupině A

Finky zdolaly ve druhém utkání na MS v Tampere Švýcarsko 6:4 a zvládly tak klíčový krok k vítězství v základní skupině A. Hattrickem zařídila výhru úřadujících vicemistryň nad obhájkyněmi bronzu Alisa Pöllänenová.

Na zápas zavítalo do Hakametsä Areny 3476 diváků, což je rekordní návštěva na zápase základní skupiny světových šampionátů. Dosud nejvíce fanoušků přišlo v této fázi na minulém mistrovství světa v roce 2013 v Brně na souboj mezi Českem a Švýcarskem, který vidělo 2528 lidí.

Celkový rekord byl stanoven také před dvěma roky v Ostravě, kde na duel českého týmu se Švýcarskem o bronz do ČEZ Arény dorazilo 5021 diváků.

Mistrovství světa florbalistek v Tampere:
Skupina B:
ČR - Lotyšsko 15:2 (4:2, 5:0, 6:0)
Branky a nahrávky: 4. Vrátná (Paloncyová), 7. Urbánková (Krupnová), 10. Krupnová (Ratajová), 17. Vrátná (Vojáčková), 21. Ratajová (Jarolímová), 30. Vrátná (Jarolímová), 33. Řepková (Koníčková), 37. Koníčková (Sládečková), 40. Vrátná (Jarolímová), 44. Vojáčková (A. Bočanová), 44. Urbánková (Enenkelová), 47. Mlejnková (Billá), 51. Čapková (Enenkelová), 53. Billá (Koníčková), 55. Mlejnková (Sládečková) - 2. Ametereová (Mikovová), 9. Isjominová (Garklavová). Rozhodčí: Kirves, Snellman (oba Fin.). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 207.
Sestava ČR: Kubíčková - Leierová, Čapková, Billá, Koníčková, Paloncyová, Hyršlová, od 41. navíc Rybičková - Urbanková, Krupnová, Ratajová - Sládečková, Mlejnková, Řepková - Vrátná, Jarolímová, Vojáčková - od 41. navíc A. Bočanová, Enenkelová. Trenéři: Miroslav Janovský a Lenka Bartošová.
Skupina A:
Polsko - Norsko 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)
Branky: 8. a 48. Piotrowská, 18. a 49. Fulaová - 20. Gidskeová, 28. Vikaová.
Finsko - Švýcarsko 6:4 (1:1, 3:1, 2:2)
Branky: 12., 30. a 46. Pöllänenová, 31. Kauppiová, 34. Hannonenová, 52. Eskelinenová - 7. Wikiová, 24. Ulberová, 43. Chalveratová, 48. Rüttimannová.