Česko - Polsko 8:2 České florbalistky lehce prošly do semifinále MS. V pátek vyzvou Finky

České florbalistky ve čtvrtfinále MS vyhrály nad Polskem lehce 8:2. V Tampere splnily roli favoritek. V pátek od 16:45 SEČ svěřenkyně trenéra Miroslava Janovského v boji o finále čekají domácí Finky, které rozdrtily ve čtvrtfinále Německo 16:0.

Anet Jarolímová se prosazuje před polskou brankou.

Český tým proti sedmému celku minulého šampionátu v roce 2013 v Brně a Ostravě úspěšně zaútočil na čtvrtou semifinálovou účast za sebou, zároveň si zopakoval předešlý čtvrtfinálový souboj, tehdy domácí výběr v Ostravě vyhrál 10:1. Z pěti vzájemných utkání mají Češky na kontě pět výher při celkovém skóre 42:7.

Zádrhel jen v první třetině

Jediný zádrhel v dnešním utkání nastal v první třetině. Třígólový náskok z úvodu se rychle smrsknul, ale pak už šlo vše hladce.

Do vedení se český tým dostal už po 102 vteřinách. Vojáčková z levé strany našla křížně Vrátnou, která z voleje nedala přesouvající se Szarmachové šanci a připsala si šestou trefu na turnaji.

Za 56 vteřin se prosadila po střele Čapkové z dorážky Urbánková, v páté minutě propasírovala balónek ze polskou brankářku Ratajová a Češky vedly už 3:0. Za 13 sekund ale překonala Kubíčkovou střelou pod horní tyč Stenkaová. Češky převahu nezúročily a ve 12. minutě se opět radovaly Polky po brance Bialyové. Po šancích na obou stranách se už skóre v první části nezměnilo.

Polky se snažily držet krok i v druhém dějství a úspěšně se bránily náporu soupeřek. Střely Ratajové ani Koníčkové pojistku nepřinesly, Polky se ubránily i při vyloučení Stenkaové a dokonce v oslabení mohla vyrovnat Paziová.

Uklidnění favoritkám přinesla v 35. minutě trefa Čapkové, která zamířila z dálky k levé tyči. Za 78 sekund se prosadila od levého mantinelu podruhé v utkání Ratajová a v 39. minutě na 6:2 upravila Mlejnková z dorážky po střele Koníčkové.

Po 49 vteřinách závěrečného dějství se radovala po střele z dálky Leierová z první trefy na šampionátu. Česky využily toho, že proti nim bránily jen čtyři Polky, pátá zůstávala čekat na útočné půlce na případný brejk. Polky se ubránily při trestu Chelstowské a v 56. minutě dovršila skóre Enenkelová, pro kterou to byla také první trefa na šampionátu v kariéře.

Finky byly blízko rekordní výhry

Finky dosáhly na druhý nejvyšší výsledek play off v historii šampionátů. Rekord stále drží Švédky, které v roce 2011 ve švýcarském St. Gallenu vyhrály ve čtvrtfinále nad Norskem 19:0. Hattrick si při kanonádě připsaly Veera Kauppiová a Eliisa Alankoová. Na zápas zavítalo 2312 diváků.

Švýcarky vyhrály ve čtvrtfinále nad Lotyšskem 9:2 a v boji o finále je čekají v pátek vítězky duelu mezi obhájkyněmi titulu Švédkami a Slovenskem. Ten se hraje jako jediný ze čtvrtfinálového programu až ve čtvrtek.

Švýcarky, které obhajují bronz z minulého šampionátu v Brně a Ostravě, bez problému zvládly roli jasných favoritek a po dvou třetinách vedly 7:0. Čtyřmi body za dvě branky a dvě asistence se v utkání zaskvěla Corin Rüttimannová.

I při prvním čtvrtfinále se projevil nezájem fanoušků o zápasy, v kterých nehraje domácí finský tým. V Hakametsä Areně pro 7300 diváků vidělo start play off 168 diváků.

Mistrovství světa florbalistek v Tampere (Finsko):
Čtvrtfinále:
ČR - Polsko 8:2 (3:2, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 2. Vrátná (Vojáčková), 3. Urbánková (Krupnová), 5. Ratajová (Urbánková), 35. Čapková (Leierová), 37. Ratajová (Čapková), 39. Mlejnková (Koníčková), 41. Leierová (Čapková), 56. Enenkelová (Vrátná) - 5. Stenková (Krzywaková), 12. Bialyová. Rozhodčí: Kirves, Snellman (oba Fin.). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 202.
Sestava ČR: Kubíčková - Leierová, Čapková, Billá, Koníčková, Paloncyová, Rybičková, od 41. navíc Hyršlová - Urbánková, Krupnová, Ratajová - Sládečková, Mlejnková, Řepková - Vrátná, Jarolímová, Vojáčková - od 41. navíc Enenkelová, A. Bočanová. Trenéři: Miroslav Janovský a Lenka Bartošová.
Švýcarsko - Lotyšsko 9:2 (3:0, 4:0, 2:2)
Branky: 5. a 32. Martiová, 8. a 55. Rüttimannová, 1. Bärtschiová, 25. Ludwigová, 28. Wikiová, 35. Putziová, 53. Zwinggiová - 42. Mikovová, 52. Garbareová.
Finsko - Německo 16:0 (4:0, 10:0, 2:0)
Branky: 4., 38. a 56. Kauppiová, 12., 22. a 39. Eliisa Alankoová, 13. a 36. Pöllänenová, 24. a 25. Rantalaová, 34. a 35. Ella Alankoová, 6. E. Kujalaová, 22. K. Kujalaová, 33. K. Kujalaová, 45. Suomalainenová.