Rubriky:

Florbal

Finky se nás nebojí, ale už jsou chladnější, vidí české legionářky před útokem na historické finále

10. prosince 2015 17:27 - Tampere

Na hotelu Scandic Rosendahl se každý den potkávají s finskými florbalistkami, některé z nich znají Hana Sládečková a Denisa Ratajové i ze svého působení v helsinském klubu SB-Pro. V pátek od 16.45 (živě na ČT Sport) se ale přátelské konverzace v Tampere změní v neúprosnou bitvu o postup do finále mistrovství světa. Pro Češky by bylo první v historii.

 

Český florbal, Martin Flousek

Jak probíhají setkání s domácími reprezentantkami na hotelu?

Sládečková: Holky jsou strašně v pohodě. Když je potkáme, zeptáme se, jak se mají, co mají na programu. Jsou hodně přátelské.

Ratajová: I když dneska už to bylo trochu chladnější. (úsměv)

Jak podle vás Finky pohlížejí na český ženský florbal?

Sládečková: Podle mě si pořád myslí, že jsou na tom líp. Mají výhodu širší základny hráček, vědí, že kvalita je na jejich straně.

Ratajová: Mně se fakt zdá, že mají silný výběr a zase tolik obavy nemají. Ale určitě do zápasu nepůjdou lehkovážně, jsou doma a přistoupí k tomu zodpovědně.

Český výběr má při očekávané dominanci Švédek papírově dvě šance na medaili. Přijde vám schůdnější cesta přes Finky než přes Švýcarsko?

Sládečková: Mně se hraje lépe proti Finkám, Švýcarky jsou individuálně strašně silné.

V čem je finský styl specifický?

Sládečková: U nás se snažíme si navzájem pomáhat, zdvojovat se. Ony si naopak věří jedna na jednu a hodně útočí. Věří, že dají gól a nepřipouštějí si, že by z toho mohl hrozit protiútok.

Vy už si po půl roce ve Finsku také věříte víc?

Ratajová: Myslím, že nám přestup hodně pomohl. A věřím, že v těch soubojích nebudeme výrazně slabší, půjdeme do toho jako ony. Jejich florbal je výrazně přímočařejší než v Česku.

Co s Finkami může udělat domácí prostředí a fanoušci? Můžou znervóznět?

Sládečková: Doufáme, že by to mohlo hrát roli. Hrají doma, snad konečně přijde hodně lidí.

Vy jste domácí prostředí zažila před dvěma, svazovalo vás?

Sládečková: Možná první zápas, ale pak už nás docela hnalo.

Oběma se vám na turnaji zatím bodově daří, ale klíčové zápasy teprve přijdou.

Ratajová: Každý cítí v semifinále šanci, když nám nepadl los na Švédky. Zápas je hratelný a doufám, že to bude minimálně vyrovnané.

Jak jste si zvykaly na život ve Finsku, kde působíte od léta?

Sládečková: Jsme v hlavním městě, nechtěla bych být někde mimo jen u jezera. Ale jdeme do práce, pak na trénink a je večer. Času moc není, ale jsem spokojená.

Kam chodíte do práce?

Ratajová: Pracujeme šest hodin denně v obchodě, který se zabývá věcmi pro kutily, doplňujeme zboží, není to těžká práce. Lidí jsou tam milí, manažer obchodu je spojený s klubem, v tom bylo hledání práce snazší. Myslím, že vybrali dobře, finština není překážkou.

Spokojené jste i po herní stránce?

Ratajová: Pořád mě to baví. Připadá mi, že ve Finsku má florbal větší smysl, i hráčky a trenéři ho berou s větší důležitostí než v Česku. Tréninky jsou zábavné a zápasy vyrovnané i s papírově slabšími soupeři.

Byla shoda okolností, že jste z Vítkovic zamířily obě do stejného klubu?

Sládečková: Trochu ano. Klub hledal typově hráčky na posty, na které se hodíme a obě jsme věděly, že bychom chtěly pryč z české extraligy.

Ratajová: A určitě je lepší, že jsme v klubu dvě. I kdybych tam byla sama, určitě by se to nějak zvládlo, ale takhle si můžeme pomoct, i spolu ještě s jednou Finkou bydlíme.

Čas na poznávání Finska jste měly?

Sládečková: Než začala sezóna, bylo ho víc. Kolem Helsinek je spousta ostrůvků, kam se dá jet lodí, na jednom jsme byly v ZOO, já stihla navštívit i Tallinn, který je kousek. Po Vánocích se chceme podívat i na sever do Rovaniemi, kde má oficiální domov Santa Claus, kousek je Petrohrad… Plánů je hodně, záleží, jak bude čas.

Michal Osoba (Tampere), Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Florbal

Filtr článků - Florbal