Švédové budou po výhře nad Švýcary bojovat o sedmý titul

Florbalisté Švédska porazili v semifinále mistrovství světa v pražské O2 Areně Švýcarsko 3:2 v prodloužení a mají šanci ovládnout i sedmý světový šampionát v historii. V neděli budou bojovat o zlato od 16:10 proti Finsku. Švýcaři se utkají o tři hodiny dříve o bronz s Českou republikou. Dramatickou semifinálovou bitvu rozhodl ve čtvrté minutě nastavení Karl-Johan Nilsson.

"Pro někoho to možná byl šťastný gól, ale my jsme měli v utkání hodně šancí a zasloužili jsme si vyhrát," řekl po utkání trenér Švédska Kent Göransson. "Švýcaři hráli velmi dobře, ale my se musíme na nedělní zápas s Finskem zlepšit," doplnil.

Poražení Švýcaři sahali po překvapení, ale budou hrát jen o bronz. Zopakují si bitvu o třetí místo z minulého šampionátu ve Švédsku, kde vyhráli nad Českem 9:4. "Těšíme se na zápas, v kterém budou mít Češi podporu publika. Věděli jsme, že je možné, že se Švédskem prohrajeme. Nachystáme se na zápas o bronz a uděláme všechno pro úspěch," prohlásil švýcarský kouč Peter Düggeli.

Švýcaři, kteří dokázali před dvěma roky ve Švédsku jako první v historii uhrát s florbalovými suverény na mistrovství světa alespoň remízu, vedli od 6. minuty díky Mendelinovi. Soupeř se dočkal vyrovnání v 27. minutě, kdy se trefil Emanuelsson. Pak hráli Švédové dvakrát v přesilové hře a přesně s vypršením Billova trestu otočil stav v jejich prospěch Svensson.

V prodloužení rozhodl Nilsson

Do třetího dějství se šlo za vyrovnaného stavu, protože 26 sekund před druhou pauzou se prosadil Markus Gerber. V další přesilovce Švédů trefil Eskelinen jen tyč. Švýcaři sice dotáhli zápas do prodloužení, ale v něm rozhodli favorité díky Nilssonovi.

Rusko zvítězilo v utkání o 7. místo nad Estonskem vysoko 14:8 a zajistilo si účast na příštím šampionát v roce 2010 ve Finsku. Rozhodující náskok získalo v druhé třetině, kterou vyhrálo 8:2 a do závěrečného dějství šlo se sedmibrankovým náskokem. Estonci budou bojovat o účast na dalším MS v kvalifikaci.

Šampionát v roce 2010 se bude hrát se šestnácti účastníky a vedle Ruska se jej zúčastní i první šestice z letošní elitní kategorie - Švédsko, Finsko, Švýcarsko, Česká republika, Lotyšsko a Norsko. O poslední volné přímé místo z turnaje v Ostravě a Praze získali Němci, kteří ve finále kategorie B zdolali Polsko 11:7. Devátí skončili na šampionátu Dánové, kteří zdolali Itálii 5:2.

Elitní kategorie:
Semifinále:
Švédsko - Švýcarsko 3:2 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 27. Emanuelsson, 38. Svensson, 64. Nilsson - 6. Mendelin, 40. M. Gerber. Rozhodčí: Alakare, Vilkki (oba Fin.). Vyloučení: 0:3. Bez využití. Diváci: 7652.
O 7. místo:
Estonsko - Rusko 8:14 (3:4, 2:8, 3:2)
Branky: 38. a 59. Rein Kivi, 30. a 46. Thomasson, 2. H. Talme, 9. Sivakov, 17. K. Talme, 60. Raul Kivi - 3., 25., 31. a 54. Družininskij, 13. a 23. A. Taldonov, 19. a 32. Maslov, 25. a 39. Zavěrťajev, 28. a 48. Semjonov, 2. Garevskych, 33. Uglanov. Rozhodčí: Erhard, Renz (oba Švýc.). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 2321.