Rubriky:

LOH 2008

Zlatý den české medailistky Kateřiny Emmons

9. srpna 2008 21:31 - PEKING

Zlatá medaile a k ní dva olympijské rekordy, taková byla pro českou střelkyni Kateřinu Emmons sobota v Pekingu. Stala se první olympijskou vítězkou 29. olympijských her. V základním závodě vyrovnala absolutní nástřel, tedy světový rekord 400 bodů, a o jeden bod zlepšila rekord olympijský. Navíc se do rekordních olympijských listin zapsala i celkovým nástřelem po finále 503,5 bodu.

„Všechno vypadalo před závodem skvěle. Pátek jsem proležela. Chtělo se mi být líná, tak jsem lenošila. Trénovat už nemělo smysl a venku byl takový pařák, že jsem myslela, že mne klepne pepka. Raději jsem zůstala na našem pokoji s Mattem. Koukali jsme na film Limonádový Joe a pak chvíli na zahájení,“ říkala po vítězném závodě.

Zrádná kukuřice

Potíže nastaly v sobotu ráno. Budíček byl před pátou hodinou. „Chtěla jsem k snídani ovesnou kaši, ale tu neměli. Dali mi kukuřičnou, a ta mi neudělala dobře. Ve spojení s rostoucí předzávodní nervozitou z toho bylo běhání... Však víte kam. Jinak na tohle netrpím, to se mi stalo v kariéře teprve podruhé,“ prozradila Kateřina Emmons.

Trefit vzduchovkou na 10 m střed terče, který má 0,5 cm, to je kumšt. Po cestě z USA do Prahy a Pekingu byla pažba naťuknutá. „Vzal jsem s sebou náhradní vzduchovku. Dával jsem zbraň dohromady sedm hodin. Ona už není nejnovější, Katka by ji měla vyměnit, protože některé díly se nedají nahradit a mohou selhat,“ vyprávěl už s úsměvem o tréninkovém martyriu otec a trenér v jedné osobě Petr Kůrka. I tahle zbraň pořád stojí 50 tisíc korun.

V samotném závodě na 75 minut sázela jednu desítku za druhou. Velké soupeřky postupně odpadaly. „Překvapilo mě to u Soni Pfeillschifterová, která nepostoupila do finále,“ dodala Emmons. Největší favoritka, domácí Du-li, obhájkyně zlata z Atén chybovala ve chvíli, kdy se Emmons vrátila na stav po krátké pauze.

Číňanka Du-Li finále oplakala

Po základním závodě vedla Emmons o bod před Du-Li, Chorvatkou Pejčičovou a Ruskou Galkinovou. A nastala honička. „Přechod ze základního závodu do finále byl hrozně rychlý. Pouhých pětačtyřicet minut do první rány a my jsme dělaly znovu přejímku zbraně a kontrolu věcí. Dvacet minut před finále jsem musela být na stanovišti. To jsme ale měly všechny stejné. Také jsem si v novém prostředí zvykala na střelecký kabát, je pod ním horko, musí se srovnat tepová frekvence,“ říkala olympijská vítězka. V přípravě na finále kolem ní tančili maskoti, což ji nijak nevzrušovalo. „Uzavřu se do svého závodnického světa a nikoho tam nepustím,“ nabídla svůj recept na soustředění.

Finále zvládla bravurně nástřely: 10,6 - 10,7 - 9,7 - 10,9 - 10,2 - 10,4 - 10,6 - 10,3 - 10,2 a 9,9. Soupeřky se k ní nepřiblížily na víc než 0,3 bodu, ale hned jim další skvělou ránou odskočila. První polibek patřil manželovi Mattu Emmonsovi, jedničce střeleckého týmu USA, objala se i s tátou. „Když jsem odcházela, hráli mi česky písničku Láska v opratích, to mě překvapilo,“ usmívala se.

Zatímco česká olympijská vítězka přebírala od předsedy MOV Jacquese Rogga zlato, její kolegyně Pavla Kalná měla v očích slzy z úplně jiného důvodu: „Nezvládla jsem olympijský závod psychicky. Ve dvou položkách tři chyby, to se mi nestává,“ vysvětlovala svoje 31. místo. „Na Du-Li se hodně ostře vrhli čínští novináře, před nimiž s pláčem utekla. „Doma na ni byl hrozný tlak, pasovali ji hned na vítězku a ona finále neustála. Číňané jsou v tomhle nevybíraví a krutí. Takoví byli i ke mně. Vy jste rozumní," pochválila české novináře.

Plzeňské jí chutnalo

Oči se leskly Miroslavu Vargovi, který si  vzpomněl, že... „Před dvaceti roky jsem vyhrál v olympiádu v Soulu, Katka mě inspirovala.“ Z tribuny jí tleskali olympijský vítěz z Mexika 1968 Jan Kůrka. Po dvou hodinách na dopingové kontrole, kdy musela odevzdat dva vzorky, mohla konečně vyrazit ze střelnice. „Měla jsem nízké ph, tak jsem musela znovu a nešlo to. Teď se těším na sprchu a Plzeňský Prazdroj v Českém domě,“ rozloučila se.

V hotelu Gloria Plaza si pivo s chutí dala, převzala spolu s otcem pamětní medaili od předsedy ČOV Milana Jiráska a spoustu gratulací od sponzorů, včetně dortu ve tvaru srdce. Přítomné pak bavil herec Miroslav Donutil. Do postele se Kateřina dostala až krátce před půlnocí.

Karel Felt (Peking), Právo

Zrušit


Časová osa: LOH 2008

Filtr článků - LOH 2008